fbpxAnkara Havadis

Son Dakika

3 Şubat: Harbiye Bakanı Fevzi Çakmak Paşa

TBMM ’nin kuruluşunun 100. yılını tarihten kesitlerle gün gün aktarmaya devam ediyoruz!

İşte 3 Şubat'ta olanlar:

-Mustafa Kemal, Akbaş Cephaneliği soygununu bahane eden İngilizlerin Bandırma'ya asker çıkardıklarını, önemli sevkiyat noktalarını işgal ederek buralardaki silah ve cephanelere el koyabileceklerini hatırlattı. Böyle bir durumda tereddüte düşülmeden Kuvayı Milliye olarak karşı konulmasını istedi.

-Mustafa Kemal, Rauf Bey'e ve Birinci Kolordu Kumandanı Cafer Tayyar Bey'e kurye ile gönderdiği mektuplarda, İskeçeli Arif Bey'den aldığı mektuptan söz etti. Batı ve Doğu Trakya'nın bir bütün olarak ele alınması ve ikisi üzerinde birlikte hak iddia edilmesinin yanlış olacağını bildirdi. Trakya-Paşaeli Cemiyeti'nin bir an önce ıslah edilmesini, Batı Trakya'yı kurtarmak için Doğu Trakya'nın bir üs olarak kullanılmasını istedi.

-Harbiye Bakanlığı'na Fevzi Paşa (Çakmak) atandı. Mersinli Cemal Paşa'nın İtilaf Devletleri'nce istifa ettirilmesi üzerine 21 Ocak'tan beri bu göreve vekâleten Salih Hulusi Paşa bakıyordu. Askeri Şura üyeliğinden Harbiye Bakanlığı'na getirilen Fevzi Paşa, bu görevde 18 Nisan'a kadar kalabilecek, Anadolu harekâtı aleyhinde bazı emirler vermekle birlikte, sonunda İstanbul'dan kaçarak Ankara'ya gidecektir.

-Teğmen Şahin, Kilis çevresinde bir Fransız ulaştırma kolunu pusuya düşürdü. Fransızlar Antep'e gidiyorlardı. Şahin Bey'in müfrezesinde 100 gönüllü bulunuyor.

-Prens Sabahattin'in, bugünkü tarihle kaleme alınan ve yarın basına verilecek olan "milli vicdana" bildirisinde, Türk dış siyasetinin -temel taşı daima Fransa ve İngiltere dostluğu olmalıdır, denildi.

-Karabekir, Temsil Kurulu'nun Maraş'la ilgili 31 tarihli yazısını cevapladı. Maraş'a her türlü yardımın yapılmasını, ancak işe asker karışmıyor havasının verilmesini savundu. Burada kullanılacak topların da halk tarafından askeri birliklerden kaçırılmış gösterilip işin kitabına uydurulmasını istedi. Cevap: "Tamamen hemfikiriz. O surette tedbirler alınmıştır".

Hazırlayan: Kurtuluş Özgür Yıldız