Engelsiz Üniversite Diyalog Zirvesi Ankara’da

Eğitimde Görme Engelliler Derneği'nin, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından K-3 Yapılandırılmış Diyalog Politika Reformuna Katkı kapsamında desteklenen “Benimle Birlikte, Engelsiz Üniversite” adlı projesi kapsamında, şu ana kadar, 20 engelli ve 10 engelsiz olmak üzere 30 üniversite öğrencisi bir araya gelerek hak temelli yaklaşım, izleme ve savunuculuk yöntemleri, engelli hakları ve kampanya yönetimi gibi konularda eğitimler almışlar ve oluşturulan kontrol listelerini üniversitelerinde uygulamışlardır. Böylelikle kampüslerinin erişilebilir olan ve olmayan yönleri hakkındaki tespitlerini rapor haline getiren katılımcılar, erişilebilir bir üniversitenin hangi kriterleri içermesi gerektiğini kendi bakış açılarıyla değerlendiren politika belgesi taslağı meydana getirmişlerdir.

Projenin bundan sonraki aşamasında Engelsiz Üniversite Diyalog Zirvesi gerçekleştirilecektir. Zirve’de öğrenciler, engelli öğrenci birim temsilcileri ve engellilik alanında faaliyet gösteren STK’ların bir araya gelmesiyle, tüm paydaşların birikimleri neticesinde, politika belgesine son şekli verilecektir. Ayrıca uygulanan çözüm önerilerine yönelik deneyim paylaşımları da yapılabilecektir. Zirveye Milli Eğitim Bakanlığı – Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı – Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı ve Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı davet edilmiştir.

27 – 28 Haziran 2019 tarihlerinde, Ankara’da düzenlenecek Zirveye katılmak isteyen üniversite engelli öğrenci birimi temsilcileri, aşağıdaki iletişim kanallarını kullanarak Eğitimde Görme Engelliler Derneği’ne ulaşabilirler.

Tel: 03124181412
E-posta: bilgi@eged.org
Taslak program için tıklayın
Not: Kesin program için tıklayın