fbpxAnkara Havadis

Son Dakika

13 Şubat: Öldünüz Fakat Türklüğü Öldürmediniz!

TBMM'nin kuruluşunun 100. Yılında tarihten kesitleri aktarmaya devam ediyoruz.

İşte 13 Şubat'ta olanlar:

-Mustafa Kemal, 15 günlük çalışma raporlarını aldığı Sivas Anadolu Kadınları Müdafaa-i Vatan Cemiyeti'ne teşekkür etti

 

-Kuvayı Milliye Komutanı Ali Saip Bey, Fransız işgal komutanına teslim ol çağrısını tekrarladı. Maraş'ın durumunu hatırlattı. Verilen cevapta, "Ateşkes hükümlerine göre burada bulunuyoruz. Ateşkesi imzalayan ne sizsiniz, ne de ben" denildi. Ali Saip birer mektup yazarak Ermeni topluluğunu ve Amerikan Yetimler Okulu müdürünü tarafsızlaştırmaya çalıştı.

-Birecik Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti, Urfa Kuvayı Milliye Kumandanı "Namık Bey"e gönderdiği raporda, demiryolu köprüsünün bozularak Fransızların yolunun kesildiğini, yarından sonra Cerablus'a karşı harekete geçileceğini, iki gündür Birecik'te çarpışmaların devam ettiğini bildirdi, cephane ve top istedi.

-Maraş'ın kurtuluşundan dolayı her yanda şenlikler yapılmaya başlandı. Karabekir bir genelge ile Maraş kahramanlarını kutladı, şehitlere fatihalar okunmasını istedi. Maraş Mutasarrıflığına çektiği telde de, "Öldünüz, fakat Türklüğü öldürmediniz. Milli tarihimize emsalsiz bir celadet menkıbesi yazdınız" dedi.

-Sivas'ta Anadolu Kadınları Müdafaa-i Vatan Cemiyeti, gösterdiği kahramanlıktan ötürü Maraş'ta Bitlis defterdarının eşini telgrafla kutladı.

-Düzce'de bir ayaklanma denemesi. İsyancılar karakolu bastılar. Bir buçuk saat süren çatışma sonunda karakolda görevli olanların bir kısmı da isyancılara katıldı. Takım Komutanı Cemal Bey hapsedildi.

-Robeck'ten Curzon'a: Milliyetçilere karşı Anzavur başarı sağlayamadı. Ferit Paşa yeniden başa geçirilemedi. Parlamento, milliyetçi askeri teşkilatın İstanbul'daki bir parçası durumunda. Milliyetçi hareket, eninde sonunda İtilaf Devletleri'yle çarpışacak. Maraş olayından sonra durumu tehlikeli görmeye başladım.

Hazırlayan: Kurtuluş Özgür Yıldız