fbpxAnkara Havadis

Son Dakika

Ankara sokaklarında "Martı"

Ankara'da da hizmet vermeye başlayan yeni nesil ulaşım aracı Martı, Yenimahalle'de büyük ilgi görüyor. Dakika başına 0,59 lira ödenen kiralık "scooter"lar, 18 yaş üzeri vatandaşlarca Yenimahalle sınırları içerisinde kullanabilecek.

Ankara'nın Yenimahalle ilçesinde hizmet veren ve telefona uygulaması yüklendikten sonra kullanılabilen yeni nesil ulaşım aracı Martı, yoğun trafikte hızlı, kolay ve keyifli yolculuk imkanı sunacak.

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, yaptığı açıklamada, hizmete sundukları araçların, vatandaşların sağlıklı yaşam sürmesinde önemli bir etken olacağını söyledi.

ankara-martı

Scooter ve bisiklet gibi ulaşım araçlarını yaygınlaştırmak istediklerini belirten Yaşar, "Dünyanın en gelişmiş kentlerinde, vatandaşın aracını garajdan çıkarmaması teşvik edilir. Bizim gibi ülkelerde ise araçla işe gelme, en ufak işte aracı kullanma gibi bir durum oluyor. Bu da trafiğin yoğunlaşmasına, yayanın haklarının çiğnenmesine ve vatandaşı sağlıksız bir yaşama itiyor. Bu durum daha çok hava kirliliğine neden oluyor." değerlendirmesinde bulundu.

"Martı"ların vatandaşların hem işlerini yapmasına hem de spor yapmasına büyük katkı sağlayacağına dikkati çeken Yaşar, şöyle devam etti:

"Vatandaşlardan olumlu tepkiler aldık. Bu da bu çalışmanın doğruluğunu gösteriyor. Scooter ve bisiklet gibi araçların kullanımını çoğaltmadığımız müddetçe, ne kentlerin havasını temizleyebiliriz ne de trafik sorununu çözebiliriz."

ankara martı