fbpxAnkara Havadis

Son Dakika

"Galatasaray'ı engellediler"

Galatasaray’ın Eski Başkanı, sarı-kırmızılıların gündemine dair çarpıcı açıklamalara imza attı. Faruk Süren, 'Galatasaray’ı engellediler' yorumunu yaptı.

Galatasaray’ın Eski Başkanı Faruk Süren, Fatih Terim’in cezası, Mustafa Cengiz yönetimi, Şampiyonlar Ligi ve Falcao ile ilgili konuştu. 

“Fatih Terim’e verilen ceza değil, engelleme”

Nihat Süren Fatih Terim'in cezası için şunları söyledi:

"Fatih Terim’e verilen ceza değil bir engelleme. Ceza şeklini kullandılar. Sözüm ona disipline aykırı bir durum varmış gibi yaptılar ve Galatasaray’ı engellediler. Bir engelleme hareketi var. Terim ne dedi? “Galatasaray’a karşı amatörce yapılan hareket, profesyonelce oldu” dedi. Kime dedi? Kime dediği meçhul. Yarası olan gocunur. Kim bu hareketleri yapıyorsa ona diyor. Bunun üzerine 4 maç gibi bir ceza geliyor. Bir kere bir suç işledi diyelim. Emsali olması lazım. Cezaların da eş şekilde verilmesi lazım. Geçen sene Rizespor Başkanı, hakeme çok kızmıştı. Tabancam olsa sahaya inerdim dedi. Ne kadar ceza aldı? 11 takvim günü ceza aldı. 6222 sayılı kanuna da bir ifade şekli vardı. Burada hukuk çalışmamış. Bir engelleme niyeti var.

Nihat Özdemir’in haberi var mıydı bilmiyorum. Kurulların bağımsız çalıştığını bilirim. Bariz bir şekilde adalet anlayışına, hukukun üstünlüğüne aykırı bir davranış. Bu Galatasaray’a karşı yapılmış bir harekettir. Ben öyle görüyorum. Kurulların bağımsız olduğunu düşünüyorum. Nihat Özdemir’in Disiplin Kurulu’na ceza verin dediğini düşünmüyorum. Kendi kendilerine bir ceza verdiler. Aslında ceza değil, engelleme.

Disiplin Kurulu ile Tahkim Kurulu’nda ortaklıklar var bildiğim kadarıyla. Bu ortaklıkların unutulması lazım. Bu engellemenin kaldırılması gerekiyor. Galatasaray’da fikir ayrılıkları elbette olabilir. Ama Galatasaray hedef alındığı zaman, kulübün müdafaasını yapmak gerek. Bu konuda elbette bir birliktelik olacaktır. Çünkü konu Galatasaray."

“Falcao birinci sınıf bir oyuncu”

Transferde iyi işler yapıldı. Daha çabuk olur muydu? Bunlar bir uygulamadır. Transferler iyi. Falcao da iyi bir oyuncu. Önemli olan ahengi sağlamaktır. Önemli oyunculardan kurulu takımı ahenk içinde oynatmak gerek. Burada yönetime büyük iş düşüyor. Bu huzuru, ortamı sağlayacak idare şeklini adapte etmek lazım. Ödemelerle ilgili çekişme olursa huzursuzluk yaratır. Şampiyonlar Ligi’nde elde edilecek başarı çok katkı yapacak. Falcao, birinci sınıf bir oyuncu. Performansını da göreceğiz. Geçen seneki performansını ele almamak lazım. Yetenekli, fiziği kuvvetli. Monaco’da bir avuç taraftar vardı. Monaco’nun nüfusu kadar taraftarımız gidip karşıladı Falcao’yu. Ronaldo ve Messi istisna seviyede. Falcao da klas bir oyuncu ama abartmamak lazım. Seri, Nzonzi, Muslera gibi çok klas oyuncularımız var. Takım klas. Bunun üzerine çok fazla odaklanmamak gerekiyor.

“Yönetimin, borcun yapılandırılmasını nasıl yaptığını açıklaması lazım”

Mustafa Cengiz yönetimi futbolcuların parasını ödemişse iyi. Fakat; nasıl ödedikleri önemli. Borçlanarak mı ödediler? Elimizde yeterli bilgi yok. Örneğin; anlaşmalar yapıldı. Ama nasıl bir plan var? Bunu zaten açıklamaları gerekiyor. Neticede halka açık bir şirketin borcunun yeniden yapılandırılması söz konusu. Nasıl ödenecek, hangi faizle ödenecek? Bunları bilmemiz gerektiğini düşünüyorum.