fbpxAnkara Havadis

Son Dakika

Kılıçdaroğlu'ndan Ankara'ya Canan Kaftancıoğlu formülü

CHP’de gözler bu hafta sonu yapılacak Ankara İl Kongresi’ne çevrildi. Ankara’da, Ali Hikmet Akıllı’nın ismini işaret eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, tarafları uzlaştırmak için yaptığı görüşmelerden istediği sonucu elde etti.

Edindiği bilgiye göre Kılıçdaroğlu, Ankara’da büyük uzlaşmanın kapısını aralamak için ilk olarak geçtiğimiz günlerde Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ı ziyaret etti. Edinilen bilgiye göre buluşmada Kılıçdaroğlu, Yaşar’ın çekincelerini dinledi ve sonunda Ali Hikmet Akıllı ismi konusunda kendisini ikna etti. Böylece, Akıllı’nın adaylığı önündeki en büyük engel kalkmış oldu.

GÜVENER ADAYLIKTAN ÇEKİLDİ

Yaşar’ı tek aday blok liste konusunda ikna eden Kılıçdaroğlu, ardından mevcut il Başkanı Rıfkı Güvener ile görüştü. Kılıçdaroğlu, Güvener’i de aday olmaması konusunda ikna etti. Güvener, Kılıçdaroğlu’na yeniden aday olmayacağı sözünü verdiğini açıkladı. Ankara İl Başkanlığı yarışında en başarılı kampanyayı yürüten ve bu kampanya sayesinde herkesin sevgisini kazanan, partinin genç yüzlerinden Umut Akdoğan da yarışa katılmayacak.

YALÇINKAYA İMZA PEŞİNDE!

İki yıl önce yapılan il kongresinde Adnan Keskin’e rakip olan, eski Gençlik Kolları Başkanı Ayhan Yalçınkaya ise adaylık ısrarını sürdürüyor. Yalçınkaya’nın, il başkanlığına aday olması için 65 delegenin imzasını bulması gerekiyor. İstanbul’da, iki aday adayı Canan Kaftancıoğlu’nun karşısında adaylık şansını denemiş ancak yeterli imzayı bulamamıştı. Ankara’da Yalçınkaya’nın, adaylık için yeterli imzayı bulup bulmayacağı kongre salonunda belli olacak.

AKILLI TEK ADAY OLABİLİR!

Gelinen aşamada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, desteğini arkasına alan PM üyesi Ali Hikmet Akıllı, son anda bir değişiklik olmazsa yarışta tek aday olabilir. Akıllı’nın, İstanbul’da olduğu gibi blok liste ile seçime gitmesi bekleniyor.

Akıllı’nın hazırlayacağı il yönetimi ve kurultay delegeleri listesinde İstanbul’da uygulanan ve herkesi kucaklayan formül devreye sokulacak.