fbpxAnkara Havadis

Son Dakika

Kızılay yenilendi: O heykel nerede?

Yüksel Caddesi’ndeki kaldırım çalışmaları sırasında kaldırılan ‘ayakta duran amca heykeli’ ortadan kayboldu. Kasım ayında tamamlanan çalışmalar ile bölgeye yeni bir görünüm kazandırıldı ancak heykel yerine geri konulmadı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Çankaya Belediyesi’nin ortaklaşa yürüttüğü ‘Kızılay Değişim Projesi’ kapsamında ekipler tarafından, Yüksel Caddesi’ndeki yaya alanı yenileme çalışmaları sırasında caddenin simgelerinden ‘ayakta duran amca heykeli’ kaldırıldı.

Heykelin yıllardır dikili olduğu bölgeye ise havalandırma sistemleri monte edildi. Heykelin kaderinin, aynı bölgede yıllar önce çalınan ‘oturan teyze heykeli’ninkiyle aynı olmasından endişe eden vatandaşlar, “Heykeller nerede?” diye sormaya başladı.

1994’te Yüksel Caddesi’ne yerleştirilen ‘ayakta duran amca’ ve ‘oturan teyze’ heykelleri, yıllarca kavuşamayan ve herkesin gözü önünde birbirlerini bekleyen iki aşığı tasvir eden heykeller, Yüksel Caddesi'nin sembolü haline gelmişti.

Kızılay yenilendi: O heykel nerede?

OTURAN TEYZE 2015’TE ÇALINMIŞTI

‘Ayakta duran amca heykeli’nin arkasındaki bankta bulunan ve ‘Yüksel’in teyzesi’ diye bilinen ‘oturan kadın heykeli’ 2015’te ortadan kaybolmuş ve çalındığı ortaya çıkmıştı.