fbpxAnkara Havadis

Son Dakika

Öncü Gençlik'ten açıklama: Bir Talat gider, bin Talat yetişir

Talat Paşa’nın başını Ermeni terörist Tehliryan’ın ayakları altında resmeden heykele karşı Vatan Partisi Öncü Gençlik basın açıklaması gerçekleştirdi.

Geçtiğimiz günlerde, Ermenistan’da Talat Paşa’yı sırtından vuran katil Soğoman Teyliryan’ın sözde anıtı dikilmişti. Anıtta Talat Paşa’nın başının Katil Teyliryan’ın ayağının altında gösterilmesi tepki çekmeye devam ediyor.

Öncü Gençlik, bugün saat 13.00'de Ulus Heykeli önünde Ermenistan’daki Talat Paşa’yı hedef alan heykelin kaldırılması için basın açıklaması gerçekleştirdi. Öncü Gençlik Genel Başkanı Özgür Bursalı yaptığı açıklamada,

"Ermenistan’ın Şirak kentinde dikilen, hürriyet kahramanımız Talat Paşa’nın başını Ermeni terörist Tehliryan’ın ayakları altında resmeden heykele karşı ayağa kalkıyoruz! Bu alçak, saygısız, nefret heykeline büyük bir mücadele başlatıyoruz! O heykel kaldırılacak!" dedi.

"Nefret Heykeli Kaldırılacak!"

Öncü Gençlik'in açıklamasında öne çıkan başlıklar şunlar:

"Geçtiğimiz günlerde Ermenistan’ın Şirak kentinde hürriyet kahramanımız Talat Paşa’yı hedef alan bir heykel kamuoyunun gündemine girdi. Heykel, 15 Mart 1921’de Berlin’de Talat Paşa’yı arkasından vurarak şehit eden Ermeni terörist Soğomon Tehliryan’ın heykelidir. Bu heykelde, Talat Paşa’nın başı da Ermeni terörist Tehliryan’ın ayaklarının altında resmedilmiştir. Bu alçak, saygısız, nefret dolu girişime karşı tepkimizi koymak ve bu heykele karşı büyük bir mücadele başlatmak için burada buluştuk. En baştan ifade edelim, bu nefret heykeli kesinlikle ayakta kalamayacak. Talat Paşa’nın şahsında Türk Milletine hakaret eden bu heykele karşı mücadeleyi bir vatan görevi olarak görüyoruz. Talat Paşa hem Türk Milletinin hem de Vatan Partisi Öncü Gençlik’in namusudur, vicdanıdır, pusulasıdır.

KİN VE NEFRET KIŞKIRTIYOR

Bu heykel,  milletler arasında kin ve nefreti kışkırtmaktadır. Özellikle büyük bir devlet yöneticisinin, Osmanlı Sadrazamının, tarihi bir liderin üzerinden çizilen bu manzara, coğrafyamıza düşmanlık tohumları serpmektedir. Dünyanın neresine giderseniz gidin, bu tür bir heykel başka bir anlam ifade etmez. Bu nefret heykeli açık bir provokasyondur. Heykel 2015 yılında hazırlık aşamasındayken Şirak valisi Talat Paşa’nın silüetini “Avrupalılara durumu açıklayamama” gerekçesiyle sildirilmiştir. Uzun süre silüet olmadan korunan heykel yakın zamanda yeniden Talat Paşa’nın silüeti çizilerek ilk halini almıştır. Bu da Ermenistan’ın ve Şirak kentindeki yetkililerin düzeysizliğini kanıtlamaktadır. Her halükarda, bir devlet yöneticisini haince arkadan vurarak katleden bir terörist heykelinin açıklanacak bir tarafı yoktur. Bu heykel uluslararası anlamda da bir nefret suçudur.

TEHLİRYAN TERÖRİST, TALAT PAŞA KAHRAMANDIR

Hiçbir kuvvet, bir terörist heykeli dikerek Talat Paşa’yı aşağılayamaz. Büyük hürriyet kahramanı Talat Paşa, tarihin içindeki şanlı yerini çoktan almıştır. Talat Paşa bu toprakların yetiştirdiği en büyük fedailerden, en büyük vatanseverlerden biridir. İttihat ve Terakkinin önderidir ve  fedai kuşağının en önemli temsilcilerindendir. Türk Devriminin anıtlarındandır. İşte dünyanın her yerine isimlerini kazıyan Jön Türk kuşağı da bu yüzden 100 yıl sonra dahi hedef alınmaktadır. (...) Hepimizin bildiği, batının sözde Ermeni Soykırımı yalanı da en başta Talat Paşa hedef alınarak başlatılmıştı. Genel Başkanımız Doğu Perinçek, bu yalanı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde görülen Perinçek-İsviçre davasında, Talat Paşa ile birlikte savaşarak soykırım yalanını tarihe gömmüştür. Türk Milletinin dünyada başı dik olmasını sağlayan bu karar, Doğu Perinçek’in, Talat Paşalara, Mustafa Kemallere dayanan kararlılığıyla kazanılmıştır.

O HEYKEL KALKACAK!

İşte bütün bunlardan dolayı, o heykelin neden dikildiğini anlayabiliyoruz. Talat Paşa, ölümünden 98 yıl geçmesine rağmen Abide-i Hürriyet'teki mezarından hepsinin dizlerini titretmektedir. Bu bizim geleneğimizin ve milletimizin büyüklüğüdür. Aynı zamanda emperyalistlerin, onlara maşa olan ülkelerin, nefret ve düşmanlık kışkırtanların büyük çaresizliğidir.

Buradan,  başta sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Dışişleri Bakanlığımızı ve hükümet yetkililerini bu nefret heykelinin kaldırılması için harekete geçmeye çağırıyoruz. Siyasi partilere, gençlik örgütlerine, Türk dünyasını temsil eden kurum ve kişilere ve tüm sivil toplum kuruluşlarına sesleniyoruz. Bu nefret heykeline karşı bir araya gelerek mücadeleyi yükseltelim. Bu mücadele, Türkiye’nin bugün içeride ve dışarıda terör örgütlerine karşı başarıyla yürüttüğü vatan savaşından bağımsız değildir.

Son olarak dosta düşmana sesleniyoruz. Erivan’dan, Şirak’a, Washington’a kadar duysunlar: Talat Paşaları bitiremediler. Mustafa Kemalleri bitiremediler. Bir Talat gitti ama binlerce Talat Paşa yetişti, milyonlarca Mustafa Kemal yetişti ve görevinin başına geçti! Vatan Partisi Öncü Gençlik olarak söz veriyoruz, Talat Paşa’nın başını yerde koymayacağız!"