sinema ile ilgili görsel sonucu

7 Eylül 2018 tarihi, ‘Cumhuriyette neler oluyor?’ sorusu ile birlikte anılacak bir dizi gelişmelere sahne oldu. Cumhuriyet Gazetesi’nin vakıf ve yayın kadrosu devrim(!) gibi bir değişikliğe gitti.

Alev Çoşkun vakıf başkanlığına, Aykut Küçükkaya da genel yayın yönetmenliğine getirildi. Zafer düdüğünü de çalan Mustafa Balbay olmuştu.

Bu sosyal medyanın portre Atatürkçülerinin  biricik mutluluğuydu.“Cumhuriyet, 2. cumhuriyetçilerden, liberallerden, PKK ve HDP severlerden” kurtulmuştu. Bu çok inandırıcıydı(!). O kadar inandırıcıydı ki, eski Cumhuriyet’e, savaş tamtamlarını, Mustafa Balbay’ın çaldığına, zafer kazanıldıktan sonra da, ‘düşmanı sahadan püskürttük. Çalın, zafer marşını!’ demesine bile şahit olduk.

Alev Çoşkun’u tanımak

Mustafa Balbay meselesini irdelemeyeceğiz. Belki bir başka yazının temasını oluşturabilir ama bugün üstüne gitmemiz gereken konu bambaşkadır.

Zafer düdüklerini ekine koyan Cumhuriyet’i tanımak için, öncellikle Alev Çoşkun’u tanımak gerekir.

Alev Çoşkun, Anayasa ve Hürriyet Bayramımızın ilan edildiği yıl olan, 27 Mayıs 1960 İhtilali’nden sonra, 1961 yılında TBMM’nin Kurucu Meclis Başkanlık Divanı Katip üyeliğine seçildi.

1964’te avukat sıfatı ile Birleşmiş Milletlere bağlı Uluslararası Eğitim Kurumu’ndan burs kazandı ve ABD’de eğitim gördü.

1972’de Türkiye’ye döndü. Hacettepe Üniversitesi’nde Ekonomi Bölümü’nde öğretim üyeliği yaptı.

1974 CHP’nin Merkez Yürütme Kurulu’na seçildi. 1977’de CHP İzmir Milletvekilliği yaptı.

1978 yılında ise Turizm ve Kalkınma Bakanı, 1980’de de yasaklı siyasetçi oldu. 1989’da İBB Genel Sekreterliği, 1992’den 2006’ya kadar da Cumhuriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı.

Bu kronolojiye ek olarak belirtmekte fayda olacaktır: Çoşkun’un 14 tane yayımlanan kitabı var.

Dolu dolu bir kariyer dökümanı değil mi?

Özet: Bildiğimiz Cumhuriyet’in, Bildiğimiz Finali Var

Şimdi bu ‘dolu dolu kariyer dökümanından’ daha ziyade, Cumhuriyet Gazetesi davasından, Cumhuriyet yönetimine Alev Çoşkun’un getirilmesine, Kavala Olayı’nın namus meselesi haline dönüştürülmesinden, Bartu Soral’ın ipinin çekilme görevinin Alev Çoşkun’a verilmesine uzanan bir süreç var.

Hatırlayacağınız üzere, Cumhuriyet Gazetesi’nin “terör örgütüne yardım ve yataklıktan görevi kötüye kullanmaya kadar doğrudan ve dolaylı suçları işlemesi” iddiasıyla  dava açılmıştı. Dava görüldü ve cezalar onandı. Alev Çoşkun yürütülen davada tanıktı. Beyanı, "Bu gazete Can Dündar'ın top oynayacağı yer değil. Bu gazete Atatürk'ün gazetesidir. Ahmet Şık ve Murat Sabuncu’yu tanımıyorum. (Diğer Sanıklarla İlgili) Ben bu arkadaşlarla çalıştım. Bu arkadaşlardan terörist olmaz, FETÖ'cü olmaz” şeklindeydi.

Bu sözlerin sahibi, Alev Çoşkun Cumhuriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanlığı’na 12 yıllık bir aradan sonra tekrardan getirildi. Beklentiler yüksekti. Cumhuriyet, ikinci cumhuriyetçilerin, liberallerin, PKK/HDP severlerin çizgisinden arındırılacak, Atatürk çizgisi ile yeniden buluşacaktı.

cumhuriyet mecliste tabular yıkılıyor ile ilgili görsel sonucu

Artık Cumhuriyet Gazetesi, 23 Haziran 2015’teki gibi, “Mecliste Tabular Yıkılıyor: Buyrun Sayın Öcalan!” manşetiyle, Türkiye Cumhuriyet’inin Anayasasına ve vatan bütünlüğüne kafa tutmayacaktı.

cumhuriyet gazetesi silvan ateşi ile ilgili görsel sonucu

12 Kasım 2015’teki gibi, terör örgütlerine topyekûn mücadele yürüten Türk Silahlı Kuvvetlerine hazımsızlık içeren, “Tank, Helikopter ve Ağır Silahlarla Büyük Operasyon Başlatıldı. Sivan Ateşi” manşetiyle, Mehmetçik düşmanlığı yapmayacaktı.

Binlerce Ölü ile ilgili görsel sonucu

6 Şubat 2016’daki gibi, PKK’ya karşı Türkiye Emniyet Güçleri’nin yürüttüğü operasyona, “Bodruma Baskın:Binlerce Ölü”  manşetiyle, savaşan milletin vicdanını yaralamayacaktı.  

Yol Ayrımı: Hangi Çizgi?

Şimdi gelelim, aktarımımızı yapacağımız en önemli kısıma.

Bilindiği üzere, teorı ve pratik arasındaki ilişki ‘uygulanabilirliğin’ sağladığı çizgilerle sınanır. Sınanmadığı süreçlerde teori çürür. Bununla bağlantılı olarak, gelişen pratik esas alınarak, yeni bir teori kazanılır.

Niyetler ve temmenilerle boğuşan Cumhuriyet’te, 2015 ile bugün arasındaki dönemsel farklılaşmanın, Vatan Savaşı sürecinin oluşturduğu pratiği ve teoriği özümsemenin, başından beri kıymeti harbiyesi yoktu.

Ortada sadece bir niyet vardı. Niyetin imtiyaz sahibi Alev Çoşkun’un, gazete için yeni imajı, “Atatürk Cumhuriyeti” idi. Bartu Soral, çizgiler üzerinden değişmeyen bir yayın pratiğini aktardı. Sözde olan fakat özde, kendi söylemiyle, ortada “Kapitalizmin çizdiği çerçevede  demokrasicilik oynayan” bir gazete vardı.

Soral, hastalığı söyleyip, reçetesini de yazmıştı.

Hastalık: PKK ile açılım döneminin sözde “Temas ve Diyalog üyesi” olan, FETÖ Kumpası Ergenekon davasının zamanında ‘derinleştirilmesini’ isteyen, Öcalan’ın ‘sevgilerini’ sunduğu Akil adam(!) Osman Kavala’yı ‘Evrensel Hukuk Kisveleri’ arkasına saklanıp  savunmaktı.

Hastalık: ‘Demokrasi’ başlığında, yayıncılık çizgisini PKK’nın siyasal oluşumu HDP’yle ve Demirtaş’la birleştirmekti.

Soru basitti. Mağduriyet üzerinden, terör propagandası yapan bir Cumhuriyet mi?

Yoksa ilkeli, namuslu ve Kemalizme sıkı sıkı bağlı olan bir Cumhuriyet mi?

Hüküm Belli: Soral Perinçekçi

Soru derin bir yol ayrımının başlangıcıydı. Bir tanımlama bulunmalıydı.

Vatan Partisi Ankara İl Başkanı Aykut Diş, 16 Ocak 2018 tarihinde, Aydınlık Gazetesi’nde “Perinçekçilik Olgusu” başlıklı bir köşe yazısı yazmıştı. Yazısında ‘Perinçekçiliği’, “Kurtuluş Savaşı yıllarında, İngiliz ve Amerikan güçlerinin Anadolu’daki işgalcilere mukavemet gösteren bütün hareketleri ‘Kemalist’ diye kodladıkları bilinir. Doğan Avcıoğlu, emperyalistlerin bu nitelemeyi Türk Milliyetçiliğini aşağılamak için; ‘Kemal ve çetesi’, ‘Kemal ve eşkıyaları’ manasında kullandıklarını belirtmiştir. Bugün de benzer bir durum yaşanıyor. Amerikan emperyalizmine ve işbirlikçiliğine, PKK’ya ve yandaşlığına, Fethullahçı Terör Örgütüne (FETÖ) karşı çıkan; gerçek bir Atatürkçü yaklaşım geliştiren kim varsa kodlanıyor. ‘Perinçekçi’ ilan ediliyor. Hem de aynı maksatla…” sözleri ile tanımlamıştı.

Bugün Soral’a ‘Perinçekçi’ diyenlerin nedenlerini alt alta biriktirdiğimizde, yine “PKK yandaşlığına karşı olması, FETÖ’ye karşı çıkması, Atatürk ve Devrimlerini savunması vb.” nedenlerden kaynaklanmaktadır.

Perinçekçilik olgusunun, Cumhuriyet’in infaz kararnamelerinde suç olduğunu, Alev Çoşkun’un Soral’a “Arkadaşlar seni Cumhuriyet’te görmek istemiyorlar” söyleminden sonra bir kez daha anlamaktayız.

Levent Kırca veda mektubunda, Woody Allen’in, ''Bir yönetmenin en büyük hatası, bu kötü senaryoyu çekerek adam ederim demesidir'' sözüne atıflarda bulunmuştu.

Alev Çoşkun, kötü senaryosu olan bir filmin başına getirildi. Olay ve olgu denkleminden bahsederek değerlendireceksek, filmi adam etmek istedi, başaramadı.

Cumhuriyet bir dönem, kitap yayınlıyordu. Cumhuriyet Devrimi’nin Kitaplığı’nı okurlarıyla buluşturuyordu.

Son yıllarda, bunun rengarenk dünya gerçekleriyle bağdaşmadığı, fazlasıyla gri kaldığı görüldü.(!)

Rengarenk Cumhuriyet Kadrosu, Alev Çoşkun  yönetmenliğinde yeni bir film hazırlamış.

Adı: Bir Cumhuriyet Sineması: Kavala’nın Kamburu.

Senaryo sığlığı devam filmlerinde kendini hissetirmişti. Yeni filmin, izlenmemesini öneririm.

 

Mehmet Arda Yalçınkaya

Ankara Havadis Haber Müdürü

 

Kaynakça:

  1. http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/386079/Levent_Kirca_nin_sevenlerine_son_mesaji.html
  2. https://tr.sputniknews.com/turkiye/201709251030300197-alev-coskun-cumhuriyet-feto/
  3. https://www.milligazete.com.tr/haber/1684441/cumhuriyetin-yonetiminde-degisiklik-alev-coskun-baskanliga-secildi
  4. http://www.aydinlikgazete.com/medyanin-halleri/tuhaf-iliskiler-h88543.html
  5. https://www.aydinlik.com.tr/alev-coskun-bu-gazete-can-dundar-in-top-oynayacagi-bir-yer-degildir-turkiye-eylul-2017
  6. http://oncugenclik.org.tr/1809/
  7. https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-43352282
  8. http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/1150709/Cizgi_nedir_.html
  9. http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/1152539/Osman_Kavala_olayi.html
  10. https://www.aydinlik.com.tr/perincekcilik-olgusu-aykut-dis-kose-yazilari-ocak-2018?fbclid=IwAR1HifDDOgzNmdJYDr6SshEA8VDy8LCU0oVixHjPvq1b4zQYb_eu--Bw4j8