fbpxDinle Mustafa Akıncı | Ankara Havadis

Son Dakika

Dinle Mustafa Akıncı

Profile picture for user Meliha Ünlü

Birleşmiş Milletler ve Avrupa Konseyi, Kuzey Kıbrıs’ın, Türkiye’nin işgali altında olduğunu ileri sürüyor. Neden acaba?

Kıbrıs, tarih’ten beri stratejik öneme sahip bir adadır. Çünkü Asya, Afrika ve Avrupa kıtalarının birleşim noktasında bulunuyor. Akdeniz’in dünya ticaretindeki öneminden dolayı jeopolitik önemi günden güne artmıştır. Hele günümüzde hidrokarbon rezervlerinin Doğu Akdeniz’de olduğu keşfedilince Kıbrıs, daha bir önem kazandı. Bu nedenlerle Kıbrıs’ın Türkiye’den kopması için uluslararsı toplum, Kuzey Kıbrıs’a yıllardır ambargo uyguluyor. Türkiye ise doğal olarak yıllardır Kuzey Kıbrıs’ı ekonomik, siyasi ve askerî yönden desteklemektedir.

Bilindiği gibi altmışlı yıllarda Kıbrıs, Türk halkı sindirilerek Yunanistan’a bağlanmak istenmişti. Adada bütün dünyanın seyrettiği bir katliam başlatıldı. Bu insanlık dışı katliama Türkiye’nin 1976’daki müdahalesiyle adada, Kuzey Kıbrıs Türk Federe Devleti kuruldu. Bu konuda Rauf DENKTAŞ’ın kahramanca çabalarını, özverili çalışmalarını da unutmamak gerekir. Tabii ki bu  gelişme, Birleşmiş Milletler başta olmak üzere birçok ülke tarafından tepkiyle karşılandı. O tarihten beri de Türkiye’nin dışında Pakistan ve Bangladeş Kuzey Kıbrıs’ı tanımışsa da dış baskıyla kısa bir süre sonra onlar da kararlarından vazgeçmek zorunda kalmışlardır.

Kendilerinin hak ve hukukun koruyucuları, demokrasinin kurucuları olduklarını savunan Avrupa Parlamentosu ve Amerika, istedikleri ülkeye yaptırım uygulamakla kalmıyor,kendi çıkarları doğrultusunda bu ülkelerin başına terör örgütlerini bela ediyor. Suriye’de olduğu gibi onları her türlü teçhizat ve silahla donattığı yetmiyormuş gibi terör örgütü üyelerine maaş da bağlıyor. Anlaşılıyor ki Batı, sömürge zihniyetinden, esir ticareti anlayışından kurtulamamıştır. Bu gerçek, dünyanın gözü önünde cereyan ettiği hâlde KKTC Cumhurbaşkanı, sömürgecilere kucak açar gibi Türkiye’deki terörü destekleyici açıklamalarıyla, canileri şımartmaktadır.

 Ey KKTC Cumhurbaşkanı! Siz; yıllardır Irak, Libya ve Suriye’de yaşananları görmüyor musunuz? Siz hangi dünyada yaşıyorsunuz? Emperyalizm, sana, senin kanını emmek için şirin görünüyor. Çevrendeki rezervleri ülkelerine taşımak için seni Türkiye’ye karşı kışkırtıyor. Kıbrıs’ın çevresinde bulunan paha biçilmez değerdeki 8 milyar varillik petrol, 3,5 trilyon metreküp doğalgaz da sana daha şirin görünmeye çalışmalarına yol açtı. ABD, İtalya ve Fransa’nın Akdeniz’de ivedilikle başlattığı  petrol, doğalgaz, hidrokarbon arama çalışmaları da da mı senin aklını başına toplamana yetmedi? Yine burada başlatılan enerji savaşını göremiyor musun?  Kim ne derse desin Akdeniz, bizim Mavi Vatanımızdır. 

Sayın Mustafa Akıncı! Bu düşüncesizce çıkışınla ABD Başkanı şımarık Trump’ı iyice şımarttın. Terör yuvasının hem duvarlarını hem çatısını oluşturan  Beyefendi, Türk ulusunun gururunu incitecek tehdit içeren mektubuyla, terörist başını ülkesine davet edecek kadar basit  tutumuyla iyice şımarmıştır. Tarihî bir hataya düşmek senin sıfatına yakışıyor mu? En kısa  zamanda bu hatadan dön! Unutma “Kapitalizm, gölgesini satamadığı ağacı bile keser” demişler. Yarın,Irak ve Suriye’de olduğu gibi senin sıfatını da satarlar.