1 Şubat: Maraş'ın Batı Kesimi Türklerin Kontrolünde

TBMM ’nin kuruluşunun 100. yılını tarihten kesitlerle gün gün aktarmaya devam ediyoruz!

İşte 1 Şubat'ta olanlar:

-Maraş'ta -18 derecede çarpışmalarının 12. gününde şehrin batı kesimi bütünüyle Türklerin kontrolüne geçti.

-Dört Amerikalıyı Antep'e getiren otomobil, Başgöz civarında çeteler tarafından durduruldu, içindekiler infaz edildi.

-Samsun Belediyesi önünde yapılan mitingde Maraş'ta Fransızlar ve Ermenilerin tutumu protesto edildi.

-Anadolu Kadınları Müdafaa·i Vatan Cemiyeti, Yüksek Komiserlere gönderdiği çok sert bir telgrafla Maraş'ta Fransızların ve Ermenilerin Türklere yaptığı zulmü protesto etti. "Türkler artık zilletle yaşamaktansa şerefle ölmeyi ve ölürken de kendini öldürmek isteyenlerden birçoklarını her halde beraber götüreceklerini söylemek mecburiyetinde kalıyorlar" denildi ve gerekenlerin yapılmaması durumunda dört günlük mesafede olan Maraş'a erkeklerle birlikte yardıma koşulacağı anlatıldı.

-200 İngiliz askeri, bir yüzbaşı komutasında Bandırma'ya çıktı. Bandırma Kaymakamlığı durumu Karesi (Balıkesir) Mutasarrıflığına, burası da İçişleri Bakanlığı'na bildirdi. Bakanlık, alınması gerekli tedbirleri Başbakanlık'tan sordu. İngilizler, Bandırma'dan 200 araba ile Karacabey-Susurluk yönüne silah kaçırıldığını ve bunu aradıklarını söylüyorlar. İngilizler Kuvayı Milliyenin sıkıştırması sonucu, 11 Şubat'ta Bandırma'yı terkedecekler.

-Şehrin savunmasında uygun görülecek yerleri saptamak üzere İzmir'e bir Yunan haritacı grubu geldi.
-10 Ocak'ta yapılan mebus seçimlerini kaybeden Dürrizade Abdullah, Şeyhülislamlık Müsteşarlığı'na atandı. Dürrizade Abdullah, Şeyhülislam iken 10 Nisan tarihli fetvasında Kuvayı Milliyecilerin öldürülmesi gerektiğini savunacaktır.

Hazırlayan: Kurtuluş Özgür Yıldız