11 Bine Satılan Solunum Vanasını 1 Dolara Ürettiler: Tehdit Edildiler

 

Koronavirüs salgınının pençesindeki İtalya’da bir medikal şirketin, 3D yazıcıyla 1 dolara mal ederek solunum cihazı vanaları üreten gönüllüleri tehdit ettiği iddia edildi. Şirketin vanaları 11 bin dolara sattığı öğrenildi.

İtalya’da bir tıp şirketi koronavirüs tedavisinde hayat kurtarıcı solunum kapakçıklarını 3 boyutlu yazıcıyla üreten gönüllüleri tehdit ettiği iddia edildi. Normal ücreti 11 bin dolar olan kapakçıkların gönüllüler tarafından 1 dolara üretildiği söylendi.

İtalya’daki bir hastanede COVID-19 tedavisi sırasında elindeki kapakçıkların tükenmesi üzerine tedarikçisiyle iletişime geçen hastane yönetimi, tedarikçiden kapakçıkların zamanında üretilemeyeceği cevabını aldı. Bunun üzerine Cristian Fracessi ve Alessandro Ramaioli adındaki gönüllüler, iş yerlerindeki 3 boyutlu yazıcıda gerekli parçaları üretmeyi önerdiler.

Gönüllülerin üretici şirketten ürünün şablonlarını istemesi üzerine, şirketin şablonları paylaşmadığı ve gönüllüleri telif davası açmakla tehdit ettiği belirtildi. Tehditlere rağmen geri adım atmayan gönüllüler, kapakçığın ölçülerini alıp modellemeye başlayarak, ürünün 3 boyutlu üç farklı versiyonunu ürettiler.

Gönüllülerin kapakçık üretimine yardımcı olan İtalya Üreticim Çözümleri Şirketi’nin kurucusu Massimo Temporelli’den alınan bilgiye göre üretilen kapakçıklar şimdiye kadar 10 hastanın tedavisinde kullanıldı.

Kaynak:

https://www.theverge.com/2020/3/17/21184308/coronavirus-italy-medical-company-threatens-sue-3d-print-valves-treatments?utm_campaign=theverge&utm_content=chorus&utm_medium=social&utm_source=twitter