14 Nisan: Padişah, Ankara Defterdarı Yahya Galip Bey'i azletti

TBMM'nin kuruluşunun 100. Yılında tarihten kesitleri aktarmaya devam ediyoruz.

İşte 14 Nisan'da olanlar:

- Dün Düzce'de başlayan isyan, Beypazarı'na da bulaştı. "Padişah neredeyse biz oradayız" diyen isyancılar, kasabayı ele geçirdiler ve askeri depoyu yağma ettiler.

- Norman komutasındaki Fransız takviye birlikleri Nizip'ten Antep'e geldi. Kılıç Ali'nin yolda yaptığı baskın sonuç vermedi. Fransız topları, şehrin iki yanına yerleştirildi.

- Mustafa Kemal, 13. Kolordu'ya verdiği emirde Antep Kuvayı Milliyesi'ne yardım edilmesini istedi.

- Mustafa Kemal, Urfa'nın elden çıkarılmaması için gerekenin yapılmasını emretti.

- Toroslarda Ziyarettepe çarpışması: Fransızlar çekilmek zorunda kaldı.

- Tarsus-Pozantı yolu üzerinde Birinci Kavaklıhan çarpışması: Fransızlar, Pozantı yolunu açamadılar, Tarsus'a geri döndüler.

- Anzavur'u bastırmak için Susurluk yöresine yeni birlikler sevkedildi. Anzavur, Bandırma'yı zaptetti. Biga'ya gitmekte olan İstanbul Hükümeti Öğüt Kurulu Başkanı Şehzade Cemalettin Efendi ile Bandırma'da buluştu.

- "Binlerce vatansever halk, varlıklarını tehdit eden vatan hainlerine karşı kin ve garezle mücadeleye giriyordu. Millette Anzavur'a karşı o derece düşmanlık hasıl olmuştu ki, hiç silah kullanmayı bilmeyenler, hatta silahsızlar bile vicdani ve milli bir hisle bu harekete katıldılar."

- Padişah, Ankara Defterdarı Yahya Galip Bey'i azletti. Yahya Galip Bey, Ankara Valisi Muhittin Paşa 19 Eylül 1919'da Keskin-Sungurlu arasında yakalanıp Sivas'a götürülünce halk tarafından vali vekilliğine seçilmiş, daha sonra Temsil Kurulu ve Ankara halkı, İstanbul Hükümeti'nin Ankara Valiliği için yaptığı atamaları kabul etmemişti. İstanbul artık Üsküdar'dan doğuya söz geçiremediği için Padişah'ın bu azil kararının da bir etkisi olmayacaktır.

- İsviçre'nin Vavey kentinde, Şerif Paşa'nın isteği üzerine Şerif Paşa, Cavit Bey, Talat Paşa buluşması. Şerif Paşa, Hintliler tarafından Enver Paşa'nın Afganistan'a gitmesinin istendiğini söyledi.

- Ankara kağıt için çözüm arıyor. Zafer imzasıyla Kartal'dan Mustafa Kemal'e gönderilen yazıda, gönderilecek kağıtların Bursa'dan matbaacı gibi hareket eden birine aldırılması istendi. Mustafa Kemal, Albay Bekir Sami Bey'e, kağıtları almak için birinin görevlendirmesini emretti.

Peyamı Sabah'ta Ali Kemal: Ankara'yı boylayan Celalettin Arifler, Adnanlar, Halide Edipler, milli hakimiyetle küstahça oynuyorlar. Hükümet'e ve büyük bir devlete yıldırımlar yağdırıyorlar. Foyaları şimdi ortaya çıktı.

İzmir'e Doğru: Milli mücadelemizin semereleri.

İkdam : Günün en önemli meselesi, Kuvayı Milliye hakkındaki kararların Anadolu'da meydana getirdiği tesirdir.

İleri: Meclisin geçirdiği 12 yıllık evre. (Meşrutiyetin ilanından beri üç defa feshedildi, bir defa da kapatıldı)

Öğüt: İstanbul'u işgal edenler süngülerine dayanıyorlar. Birlik içinde kuvvetli olmak da büyük bir güç kaynağıdır. İslam birliği susmayacak, pek yakında uyuşukluk ve sessizliği üzerinden atacaktır.

 

Hazırlayan: Kurtuluş Özgür Yıldız