Son Dakika

250 kişi AŞTİ'de kalıyor!

Ankara'da sokakta yaşayanların misafirhane ve otellere yerleştirilmesi yeterli olmadı. Misafirhanelerde kontenjanın dolması nedeniyle yaklaşık 250 kişi AŞTİ'ye sığındı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Ankara Valiliği, kış aylarında sokakta yaşamak zorunda kalanların birçoğunu misafirhane ve otellere yerleştirdi. Ancak misafirhanelerde kontenjanın dolması nedeniyle yaklaşık 250 kişi AŞTİ'ye sığındı. Vatandaşlar, yanlarında getirdikleri battaniye ve yastıklar bankların üzerinde uyuyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Barınma Evi Müdürü Muhammed Yılmaz, belediyenin barınma evinde 81 kişinin kaldığını, tam kapasiteyle kış aylarını geçirdiklerini söyledi.

Barınma evine gelen kişileri ortalama 15-20 gün misafir ettiklerini söyleyen Yılmaz, "Misafirlik süresi boyunca temizlik ihtiyaçlarını karşılayıp, kıyafet yardımı yapıyoruz. Amacımız bu kış gününde kimsenin dışarıda kalmamasıdır" dedi.

OTEL VALİLİKTEN

Ankara Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Barış Yavuz ise, evsizler için 1 Aralık 2019 tarihinde 145 kişilik bir otelle anlaştıklarını ve 145 kişiyi burada misafir ettiklerini söyledi. Yavuz, "Misafirlerimize otelde sabah kahvaltısı ve öğlen yemeği veriyoruz. Ayrıca kişisel bakım ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Çamaşırlarını yıkayacakları yerler de bulunuyor. 15 Ocak'ta ise 80 kişilik başka bir otelle daha anlaşıp aynı şartlarda sokakta kalmış vatandaşlarımızı misafir edeceğiz. Misafirlerimizi kış sona erene kadar takriben Ramazan Bayramı'na kadar misafir etmeyi planlıyoruz" diye konuştu.