fbpx Ankara Havadis

Son Dakika

29 Ocak: Hint Müslümanlarının Milli Mücadeleye Katkısı

TBMM ’nin kuruluşunun 100. yılını tarihten kesitlerle gün gün aktarmaya devam ediyoruz!

İşte 29 Ocak'ta olanlar

Bir süreden beri tedavi için İsviçre'de bulunan ve 18 Aralık seçimlerinde İstanbul'dan milletvekili seçilmiş olan Reşat Hikmet Bey, İstanbul'a geldi. Vapurdan iner inmez Fransız askerleri tarafından tutuklandı. Reşat Hikmet Bey, yapılan girişimler sonucu yarın serbest bırakılacak, 3 1 'de Meclis Başkanlığı'na seçilecektir.
Rauf Bey İstanbul'dan Mustafa Kemal'e durumu aktarıyor: Hükümet istifa etmekten vazgeçti. Durumu, bu işi düzeltmeğe elverişli değil. Fransızlar Reşat Hikmet Bey'i tutukladılar. İtilaf Devletleri İstanbul'daki Temsil Kurulu üyelerini sen İstanbul'a gelince tutuklayacaklarmış. 
Maraş'ta çarpışmalar bütün şiddetiyle devam ediyor. Bugün birçok Ermeni evi imha edildi. 4o'dan çok Ermeni öldürüldü. Türklerden de ölenler oldu. Kılıç Ali, Fransız komutanına 24 saat içinde teslim olursa sağ salim Adana'ya gönderileceğini bildirdi.
İngiliz Askeri Ateşesinin raporuna göre Şeyhülislam bir İngiliz ajanına şöyle demiş: Hükümet, iki değirmen taşı arasına sıkıştı. Meclis'in açılmasına rağmen Mustafa Kemal, Meclis'i ve Hükümet'i açıkça kontrol ediyor. Bu durumda Hükümet, istifa etmek zorunda kalacak.

Hakimiyeti Milliye’nin 5. sayısı: Hint Müslümanlarının bizim için yaptıklarını sonuna kadar unutmayacağız. İslam Dünyası'nın yardımı, Avrupa'nın vahşi emperyalizmini korkunç bir kuvvetle sarsmış ve uçurumun kenarındaki bize bir dayanak noktası meydana getirmiştir. 6o milyon Hint Müslümanı, Mısır, Cezayir, Fas, Afgan, Türkistanlı, Türkiye'nin geleceği ile yakından ilgileniyor.
İzmir'e Doğru: Yaşamak istiyoruz. 
İkdam: İttihatçı zihniyeti. Almanya'da amele hareketinin neticesi.

Hazırlayan: Kurtuluş Özgür Yıldız