31 Mart Pazar yerel seçimlerde oy kullanmama cezası ne kadar?

Yerel, mahalli idari seçimlerinin yapılacağı 31 Mart Pazar gününe artık sayılı günler kaldı. Seçimlerde oy kullanamayacak vatandaşlar, oy kullanamamanın cezasının ne kadar olduğunu araştırıyor. YSK, kanun gereği oy kullanmayan vatadaşlara ceza kesebiliyor. İşte ayrıntılar

YSK BELİRLEYECEK

Vatandaşlar, seçme hakkını kullanmak zorunda. YSK, oy kullanmayan seçmenleri belirleyip ceza kesiyor. Kesilecek ceza miktarını da yine YSK belirliyor. 31 Mart Pazar günü yapılacak olan yerel seçimlere katılmayan vatandaşlara kesilecek ceza ise henüz belli değil. YSK tarafından belirlenen cezalar seçime katılmayan seçmenler tarafından Maliye Bakanlığı'na ödenecek.

SON CEZA TUTARI 22 LİRA

2017 yılı Referandum seçimlerinde YSK tarafından belirlenen 22 TL tutar bir önceki 1 Kasım Pazar 2015 seçimlerinde de 22 TL olarak belirlenmişti. Oy kullanmayan kişiye gelecek bu ceza ile ilgili tebligat elinize ulaştığında PTT ya da Maliye Bakanlığı gişelerinden ceza ödenebilir. Ancak YSK tarafından oy kullanmadığı için herhangi bir ceza tebliği henüz yapılmadı.