fbpx Ankara Havadis

Son Dakika

8 Şubat - Mebuslarımızdan İsteklerimiz: Cesaretli Olun!

TBMM ’nin kuruluşunun 100. yılını tarihten kesitlerle gün gün aktarmaya devam ediyoruz!

İşte 8 Şubat'ta olanlar:

-Mustafa Kemal, Kazım Karabekir'e, Fransızların bir önerisini ve buna verdikleri cevabı bildirdi. Buna göre, Fransızlar İngilizlerden gizli olarak Ankara ile anlaşmak istiyor; Karadeniz kıyılarındaki limanlardan birinde Amiral Döbon Mustafa Kemal'le görüşmek istiyor. Temsil Kurulu bu öneriye verdiği cevapta, Fransızlar Ankara ile anlaşmak istiyorsa Kilikya, Maraş, Antep ve Urfa çevresinin derhal boşaltılmasını, Döbon Ankara'ya gelirse görüşüleceğini bildirdi. Karabekir ise, Hükümet varken Temsil Kurulu'nun böyle görüşmeler yapmasına karşı.

-Güneydoğu'da ve Güney'de Fransızlarla çarpışmalar devam ediyor. Ali Saip, Urfa'yı alacak güçte olduklarını söyledi. Fransız komutandan, teslim olmalarını istedi. Fransızlar öneriyi reddettiler. Urfa çevresindeki Fransızlara aynı anda saldırılar yapıldı. Demiryolu köprüsü ve demiryolu boyunca telgraf hatları tahrip edildi. Aşiretlerden derlenmiş kuvvetler, Fransız ve Ermeni kuvvetlerinin de yerini koruduğu Urfa'ya girdi.

-Maraş'ta Norman komutasındaki Fransız kuvvetleri, dağ toplarıyla saldırdığı Mercimektepe'yi işgal etti. Şehri bombardımana tutan Fransızlar, Türk kuvvetlerini kuşattılar. Suriye'den gelen uçaklar, şehre bildiriler attı. Öte yandan Kılıç Ali kuvvetleri Kümbet Kiliseyi işgal etti.

-Hatay Dörtyol'da Fransızlara baskın yapan milli kuvvetler, Fransız taburuna büyük kayıplar verdirdi. Ele geçirilen silahlar köylülere dağıtıldı.

-Dışişleri Bakanlığı, Harbiye Bakanlığı'ndan, Karadeniz Bölgesi'ne Rusya'dan yapılan Rum göçünün durdurulmasını istedi. Harbiye Bakanlığı 17'de bu isteği 3. ve 15. Kolordu Komutanlıklarına aktaracaktır.

-Trakya'daki 49. Tümen Komutanı Albay Şükrü Naili Bey, 1. Kolordu'ya yazdığı raporda, Trakya halkının psikolojisini anlattı: Eşraf çekingen. Bir tehlike anında fedakârlıkta bulunacağını sanmıyorum. Orta hallilerle köylülerin büyük bir kısmının, yurtlarını savunmak için iyi idare edilmek şartıyla seve seve her türlü fedakârlığa katlanacaklarını umuyorum.

-Tokat Hürriyet ve İtilaf Şubesi, binasını Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Şubesi'ne devretti.

-İzmir'e Doğru'da Mustafa Necati: Mebuslarımızdan isteklerimiz: Cesaretli olun!

Hazırlayan: Kurtuluş Özgür Yıldız