fbpx Ankara Havadis

Son Dakika

9 Şubat: Fransızlar Maraş'tan Ayrılıyor

TBMM'nin kuruluşunun 100. Yılında tarihten kesitleri aktarmaya devam ediyoruz.

İşte 9 Şubat'ta olanlar:

-Mustafa Kemal'in genelgesi: Temsil Kurulu'nun yaptığı bildirimlerin bazı yerlerde alınmadığı şikâyetleri var. Bu, halkın vicdanında bir çeşit ihmal ve ilgisizlik meydana getirir. Her türlü bildiri, merkez kurulları tarafından yönetim kurullarına, köylere kadar ulaştırılsın.
-Mustafa Kemal, Rauf Bey'den Felah-ı Vatan Grubu'nun programını, gruba dahil olan ve olmayan mebusların listesini istedi
Mustafa Kemal, komutanlara Yunanlıların genel saldırıya hazırlandıklarını haber verdi.

-Başbakan Ali Rıza Paşa, Meclis'te ve Senato'da Hükümet programını okudu. Program'da milli iradenin Meclis'te toplandığı belirtilerek Temsil Kurulu'nun yetkisizliği anlatılmak istendi. Bazı mebuslar yurdun bölüşülmekte olduğunu belirttiler, Anadolu hareketini savundular. Numan Usta olumsuz oy kullandı.

-Ali Saip komutasındaki milli kuvvetler gece (8/9), Urfa'da Fransız karargâhını ele geçirdiler. Urfa hapishanesi boşaltılarak gençler silahlandırıldı. Urfa'nın yarısı Türk kuvvetlerinin eline geçti.

-Fransız kuvvetleri, Maraş'tan ayrılmaya karar verdi. Türkler, Fransızları imha için hazırlık yaptılar. Ermeniler "Bizi bırakıp nereye gidiyorsunuz!" diyerek Fransızların peşine takıldılar. Şehirde ve çevresinde çarpışmalar oldu.
-Gazetelere gönderilen bir bildiriye göre, İstanbul'da Fransız Muhipleri Cemiyeti adıyla bir demek kuruldu. 20 Mayıs 1919'da da İstanbul'da İngiliz Muhipler Cemiyeti kurulmuştu.

-İradei Milliye’nin 24. sayısı: Müslümanlar gözünüzü açınız. İslam ufuklarını yeni kara bulutlar bürüdü. Bugün nerede Müslüman varsa orada kan ve ateş var. -Müslümanlar, Maraş'a imdat! (Maraş'a para yardımı kampanyası: 800.000 kuruş. Elbistan'dan 110.000, Darende'den 112.000 kuruş, vb.)

Hazırlayan: Kurtuluş Özgür Yıldız