Son Dakika

ABD'nin Filistin Planına Karşı Ankara'da Protesto: Yüz Yıllık İhanete Geçit Vermeyeceğiz

Memur-Sen Konfederasyonu, Anadolu Gençlik Derneği, Milli Gençlik Vakfı ve Milli Türk Talebe Birliği, ABD Büyükelçiliği önünde, ABD Başkanı Donald Trump’ın Filistin-İsrail meselesine "çözüm bulmak" iddiasıyla “Yüzyılın Anlaşması” adıyla açıklanan ve büyük tepki toplayan anlaşmayı protesto etti.

 

Donald Trump tarafından açıklanan ve büyük tepki toplayan anlaşmanın içeriği, İstanbul’da ABD Başkonsolosluğu önünde, Ankara’da ise ABD Büyükelçiliği önünde protesto edildi.

Gecenin ilerleyen saatlerine rağmen yüksek katılımın olduğu protestonun Ankara ayağına, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Memur-Sen Yönetim Kurulu üyeleri, Memur-Sen’e bağlı sendikaların başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Coğrafyamızda İsrail Sorunu Var
“Coğrafyamızda İsrail sorunu var” diyen Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Yüz yıl önce büyük İsrail planı oyununu bölgemizde kuranlar, bu planlarını adım adım uygulamaya çalışıyorlar ve Filistin devletini adım adım yok etmeye çalışıyorlar” dedi.

Konuşması sık sık sloganlarla kesilen Yalçın, Trump’ın yüz yılın anlaşması diyerek Filistin halkının iradesini yok saydığını ifade etti. Yalçın, “Filistin’i işgal girişimi bu hamleyle başka boyuta taşındı. Bu girişimler bundan önce de yapıldı. Coğrafya kendi içinde kristalize edilip küçük devletlere bölünmeye ve güçleri de bitirilmeye çalışıldı. Ancak İslam âlemi diz çökmeyecek, pes etmeyecek, tek bir fert kalsak bile teslim olmayacağız, diz çökmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Filistinli Kardeşlerimizi Yalnız Bırakmayacağız
Kudüs’ün Filistin’in başkenti olduğunu söyleyen Ali Yalçın, “Terör devleti İsrail’in Kudüs’te hakkı olamaz. Çeşitli zorbalıklarla yapılan hukuksuz hamlelerle ilan edildiği gibi Kudüs, İsrail’in başkenti olamaz. İslam ülkeleri mutlaka bu duruma yüksek sesle tepki göstermeli ve güçlü bir ses çıkarmalıdır. Biz Memur-Sen ailesi olarak asla oldubittilere meydan vermeyecek asla pes etmeyecek asla Filistinli kardeşlerimizi yalnız bırakmayacağız” diye konuştu.

Ortadoğu coğrafyasında huzuru temin etmenin yolunun emperyalistlerin bu topraklardan çekilmesi olduğunu ifade eden Yalçın, “Üstleri de askerleri de bu coğrafyalardan çekilmeli ki bu topraklar huzurla buluşabilsin. Yüz yıllık ihanete asla geçit vermeyeceğiz, zafer inananlarındır” dedi.

Programda, İHH Ankara Başkanı Mustafa Sinan, AGD Başkanı Salih Turhan, AGD Ankara İl Başkanı Ahmet Şanver de birer konuşma gerçekleştirdi.