Son Dakika

Abonman kart halk otobüsünde de kullanılacak mı?

Ankara’da bu yıl kullanılan 60 TL’ye 200 binişlik ‘öğrenci abonman’ kartlarının geçerlilik alanlarının artması isteniyor. Ankara Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı, kartların özel halk otobüslerinde de kullanılmasını istediklerini açıkladı.

Ankara Halk Otobüsleri Kooperatifi (AHOK) Başkanı Kurtuluş Kara, Başkent’te şu anda sadece EGO’ya bağlı metro, Ankaray, otobüs ve teleferikte kullanılabilen 60 TL’ye 200 binişlik ‘öğrenci abonman’ kartlarının kendi özel halk otobüslerinde de (ÖHO) geçerli olmasını istediklerini açıkladı.

Kara, “EGO’nun bu talebimizi uygun görerek öğrenci kardeşlerimize bu kolaylığı sağlayacağına inanıyoruz” diyerek Mansur Yavaş’a bu konuda çağrıda bulundu.

Kurtuluş Kara’nın açıklamaları şu şekilde:

“EGO Genel Müdürlüğü tarafından Belediye Başkanımız Sayın Mansur Yavaş’ın talimatıyla başlatılan ‘öğrenci abonman’ kart uygulaması üç ayda yoğun bir ilgi gördü. Ancak bu süreçte toplam aktif kullanıcıların günlük olarak kullanımı EGO otobüsleri, teleferik, metro ve Ankaray kapsamında sınırlı kaldı. Başkanımız Mansur Yavaş’ın Ankaralı vatandaşlarımıza hizmet vermek üzere hayata geçirdiği toplu taşıma projelerinde, paydaş olarak üzerimize düşeni yapma arzusu içindeyiz. AHOK olarak Sincan başta olmak üzere kent merkezinde hizmet veren 170 özel halk otobüsünün de (ÖHO) bu kapsama alınmasını istiyoruz.

ÖĞRENCİLERE BU KOLAYLIĞI SAĞLAYALIM

Öğrenci abonman kartları özel halk otobüslerimizde de geçerli olsun. Öğrenci kardeşlerimiz bu kartlarını bizim araçlarımızda kullanarak yolculuk yapsın, gidecekleri yerlere rahatça gitsinler. Bu talebimizi EGO Genel Müdürlüğü ile muhtelif zamanlarda paylaştık. Talebimizin olumlu görülmesi ve onay verilmesi halinde ilk uygulanan araçlar bizim araçlarımız olacaktır. Böylece sistemin dışında kalan odaya bağlı özel halk otobüsleri ve Başkentray da, öğrencilere bu kapsamda hizmet vermek üzere talepte bulunabilecektir. EGO’nun bu talebimizi uygun görerek öğrenci kardeşlerimize bu kolaylığı sağlayacağına inanıyoruz. Biz uygun görülmesi halinde EGO’nun validatorlerimize öğrenci abonman kartlarını tanımlamasıyla araçlarımızda öğrencilerimizi de taşımaya hazırız.”