AFAD'dan acil durumda iletişim yönlendirmesi: Okumayan kalmasın!

AFAD, Elazığ depreminin ardından acil durumda iletişim yönlendirmesi yayınladı.

Twitter hesabından yapılan yönlendirmeyi AFAD "ÖNEMLİ! Afet ve acil durumlarda iletişimin kesintisiz sürdürülebilmesi hayati önem taşır. -Haberleşmelerinizi SMS ve internet tabanlı mesajlaşma yazılımları üzerinden yapın. - Hayati durumlar dışında telefon görüşmesi yapmaktan kaçının! - Telefon görüşmelerinizi kısa tutun." sözleriyle duyurdu.

AFAD'DAN İKİNCİ AÇIKLAMA

AFAD internet sitesinden yapılan açıklamada:

"Elazığ ili, Sivrice ilçesinde, 24 Ocak 2020 tarihinde saat 20.55’de 6,8 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir.

Türkiye Afet Müdahale Planı'na göre, arama-kurtarma, sağlık, destek çalışmalarının kesintisiz olarak yürütülmesi amacıyla, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda, 28 çalışma grubu, 7 gün 24 saat çalışma esasına göre faaliyete geçirilmiştir.

Afet bölgesindeki hasarlı yapılara kesinlikle girilmemesi gerekmektedir. Telefon görüşmelerinde mümkünse web tabanlı uygulamaların ve SMS'lerin tercih edilmesi önem arz ediyor. Doğalgaz ve su vanaları ile elektrik şalterleri kapatılmalıdır. Yollar acil yardım araçları için boş bırakılmalıdır. Vatandaşlarımız, acil yardıma ihtiyaç duymadıkları sürece, telefonlarını kesinlikle kullanmamalıdır. Yardıma ihtiyaç duyabilecek bebek, çocuk, yaşlı ve engellilere destek olunmalıdır.

AFAD, gelişmeleri aralıksız takip etmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur." 

ifadelerine yer verildi.