Afgan kadınlar eski araba parçalarından ventilatör yapıyor

Afganistan’ın ödüllü kız robot ekibinin üyeleri kullanılmış araba parçalarından basit bir solunum cihazı üretmeye çalışıyor.

Afganistan’ın ödüllü kızların robotik ekibinin üyeleri, hayat kurtaran bir görevde olduklarını söylüyorlar. Hedefleri kullanılmış araba parçalarından bir solunum cihazı inşa etmek ve savaşta zorlanan ülkelerinin virüse karşı savaşmasına yardımcı olmak için.

Onların arayışı özellikle muhafazakar Afganistan'da farkındalık yaratmak. Sadece bir nesil önce, 1990'ların sonlarında İslami köktendinci Taliban'ın yönetimi sırasında kızların okula gitmesine izin verilmedi.

Projenin lideri Farooqi "İnsanlar için savaşıyor ve çalışıyoruz. Kız ve oğlan, artık önemli değil" dedi.

Afganistan'ın salgın hastalıkla karşı elinde neredeyse hiçbir şey yok. 36.6 milyondan fazla nüfusu için sadece 400 ventilatörü var.

Şimdiye kadar, 30 ölüm de dahil olmak üzere 900'den fazla koronavirüs vakası rapor etti, ancak test kitlerinin yetersiz tedarik edildiğinden gerçek sayının çok daha yüksek olduğundan şüpheleniliyor.

Batı Afganistan'daki Herat eyaleti, bölgede salgının merkez üssü olan İran'a yakınlığı nedeniyle ülkenin sıcak noktalarından biridir.

Bu durum, Farooqi'yi ve 14 ila 17 yaş arasındaki ekip üyelerini bir çözüm bulmaları için teşvik etti.