Son Dakika

Ahmet Davutoğlu kiminle ittifak yapacağını açıkladı

Gelecek Partisi Lideri Ahmet Davutoğlu, gazetecilere konuştu.

Karar Gazetesinden Ahmet Taşgetiren, Elif Çakır ve Yıldıray Oğur'un sorularını yanıtlayan Ahmet Davutoğlu ittifak konusuna da değindi.

Davutoğlu'nun açıklamaları şu şekilde:

"Ben siyasi değerlerin konjonktüre bağlı olarak tanımlanmasını doğru bulmam. Üç yıl önce Cumhur İttifakı yoktu. Üç yıl sonra olacak mı o da belli değil. Parti kurarken hangi ittifak içerinde yer alacağız sorusuyla başlamadık. Neyi savunacağınızı düşünerek başlarsınız. Hatırlarsanız parti daha kurulma aşamasındayken, manifesto yayınladık bazı yorumcular Davutoğlu, Erdoğan’dan taviz alabilmek, yer kapabilmek için bir muhalefet sergiliyor dedi. Şimdi de bazıları “Gelecek Partisi’nin tek hedefi Ak Parti’den yüzde 2-3 koparmak” diyor. Bunu da hakaret kabul ediyorum. Erdoğan’ı devirmek için Millet İttifakı içinde yer alacak deniyor. Bizim meselemiz ne anti-Erdoğanizm ne de nerdeyse tek bir kişiyi kutsallaştıran bir sistemde pay alma meselesi. Biz bu partiyi inşallah 100 sene yaşasın diye kuruyoruz. Yarın Erdoğan da olmayacak ben de olmayacağım. Erdoğan’ı indirmeye dayalı bir siyaset ile parti kurulursa, o parti piyon olur. Burada Gelecek Partisi’nin meselesi bu ülkenin vatandaşlarına onurlu bir hayat sunmaktır." dedi.

"HDP'NİN NORMALLEŞMESİ GEREK!"

Her partiyle görüşürüz. İttifaklar seçim yaklaşınca işlevsel olur. O işlevsellik içinde de kim nerde yer alacak bundan o kadar emin olmayın. HDP meselesine gelirsek, halkın oyunu  almış  herkesle görüşürüm. O görüşme o halka, oy verenlere saygının bir gereğidir. Türkiye’nin normalleşmesi gerektiği gibi, HDP’nin de normalleşmesi gerek.

İttifak meselesi dediğim gibi şartların ortaya çıkardığı bir şeydir. İttifak cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile ortaya çıktı. Zaten biz bu sistemi kaldırmak istiyoruz. Partilerin doğasını bozan sistemi kaldırdığınızda ittifak meselesi  de biter. Kaldırana kadar parlamenter düzen konusunda biriyle ittifak edersiniz ama Türkiye’de kamu düzeni ile özgürlüklerin aynı anda yaşanması konusunda da başka bir partiyle aynı  noktada buluşabilirsiniz.