Ankara Barosundan LGBT Açıklaması: Diyanet Başkanına Ağır Sözler

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın Kuran'daki eşcinselliği anlatan sözlerine Ankara Barosundan tepki geldi. Baro Erbaş hakkında çok ağır ifadeler kullandı. Erbaş'ın ifadelerine İnsan Hakları Derneği de suç duyurusunda bulunmuştu.

Ankara Hacı Bayram Camii’nde temsili cuma namazında konuşan Erbaş, “İslam zinayı en büyük haramlardan kabul ediyor. Lutiliği, eşcinselliği lanetliyor. Nedir bunun hikmeti? Hastalıkları beraberinde getirmesi ve nesli çürütmesidir bunun hikmeti. Yılda yüz binlerce insan gayrı meşru ve nikahsız hayatın İslami literatürdeki ismi ‘zina’ olan bu büyük haramın sebep olduğu HIV virüsüne maruz kalıyor. Geliniz bu tür kötülüklerden insanları korumak için birlikte hareket edelim” demişti.

O söyleme Ankara Barosu tepki gösterdi. Erbaş’ın açıklamalarını “şaşkınlık” ve “ibretle” izlediklerini belirten baro, Erbaş'ın çocuk tecavüzcülerine gözlerini kapattığını iddia etti. “Şaşkınlığımız, sesi çağlar öncesinden gelen bu şahsın, bir devlet kurumunun başında oturup söylemini kutsal sayılan değerler üzerine inşa ederek halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmesindeki kan kokan cüreti sebebiyledir” dedi.

Erbaş'ın insan onuruna karşı direndiğini öne sürdü. Ankara Barosu’nun açıklaması şu şekilde devam etti:

"Görevde olduğu süre boyunca çocuk tecavüzcülerine gözlerini kapatıp kadın düşmanlığının manevi zeminini dini söylemlerle meşrulaştırma çabası karşılığında maaş alan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın deprem, LGBTİQ+, kadın ve çocuk söylemlerine rağmen halen görevde kalması durumunda, sonraki konuşmasında halkı ellerinde meşalelerle meydanlarda cadı diye kadın yakmaya davet etmesi kimseyi şaşırtmamalıdır. Anılan şahsı ve ona hak veren zihniyeti büyük bir şaşkınlık ve ibretle kınadığımızı tüm kamuoyuna saygıyla arz ederiz."