Ankara itfaiye ekibi, kurtarma çalışmalarını aktardı

Elazığ’da yaşanan depremin ardından bölgeye giden Ankara İtfaiyesi arama kurtarma ekibi Ankara’ya döndü.

Tüm Türkiye’nin tek yürek olduğu deprem sonrası enkaz altındaki yedi kişiyi kurtaran ve hayatını kaybeden 15 vatandaşa ulaşan ekibi, Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş karşıladı.

Ankara’dan deprem bölgesine giden ekibin orada destan yazdığını belirten Yavaş, “Eminim burada kalan mesai arkadaşlarının kalpleri de sizlerle beraber attı. Ama sizlere nasip oldu, sizler görevlendirildiniz. Bu şerefi çocuklarınıza miras olarak bırakacaksınız” dedi.

Özverili çalışmaları nedeniyle ekiplere teşekkür eden Yavaş, deprem bölgesindeki çalışmalarından dolayı personele plaket verdi.

Elazığ depreminin çok konuşulan isimlerinden biri olan ve depremden 17 saat sonra enkaz altından çıkarılan Azize Çelik’i kurtaran Ömer İpek ise, yaşadıklarını şöyle anlattı: “O tünelleri saatlerce ellerimle açtım diyebilirim. Çok duygusal anlar yaşandı. Özellikle Azize Çelik’in bulunup, yerinin tespit edilmesi, tünelin kazılması, bulunması ve 5 saat boyunca elini tutmam, onu telkin etmem... Bu sırada artçı depremler oldu ama Azize Hanımı bırakmak istemedim. Çünkü Azize Hanım ölümle yaşam arasında bir çizgideydi. Bana çok yalvardı, ‘Ben öleceğim, sen ölme. Gençsin, çoluğun çocuğun var’ dedi. ‘Anca beraber kanca beraber’ dedim. 5 saat boyunca yanından ayrılmadım. Yüsra bebeği, annesinin kucağından aldığımızda babası ve abisi hayatını kaybetmiş vaziyetteydi. Dördü birbirilerine sarılmışlar. Annenin kucağında Yüsra bebek... Gerçekten kötüydü durumları. Yüsra bebeği aldıktan sonra, tünelin içinde, çelik kapının altında çocuk vardı. Kapıyı kaldırıp, çocuğu almak için uğraşırken çelik kapı çöktü. 45 dakika içeride kaldım. Tünelin ağzını açıp, çıkmakta zorlandım.”

Azize Çelik’i hastanede de ziyaret ettiğini belirten İpek, “Bir helallik vermem gerektiğini hissettim. Hastaneye giderek, yoğun bakıma girdim. Çok mutlu oldu, ağladı. Biz görevimizi yaptık. İnşallah bir daha olmaz, olursa da biz hazırız” dedi.

HEP BERABER ÇIKARTTIK

Depremin üzerinden geçen 24 saatin ardından 2 buçuk yaşındaki Yüsra Yıldız’ı enkaz altından çıkaran arama kurtarma personeli Sedat Barutçu, çok duygusal anlar yaşandığını belirterek, şunları söyledi: “Kucağımıza aldığımız andan itibaren sürekli ‘Anne, baba ve acıyor’ demesi gerçekten içimizi acıttı. Ankara İtfaiyesi ekibi profesyonel bir ekip, her türlü bilgi ve teknik tecrübeye de sahip. Daha önceki Van depreminde de tecrübemiz sabit. İşimizi profesyonel bir şekilde yaparak, enkaz altından 2 buçuk yaşındaki kızımızı çıkardık. Ben Jandarma ve AFAD ekiplerine de çok teşekkür ediyorum. Çünkü onların da çok emeği var. Hep beraber çıkarttık. Bu gurur hepimizin.”