Son Dakika

Ankara Kulübü Derneği'nden "Saya Gezmesi" geleneği

Ankara Kulübü Derneği, Geleneksel Saya Gezmesi etkinliği düzenliyor. Geleneği devam ettiren Ankara Kulübü Derneği 'Saya Gezisi'ni bu yıl Ayaş Yağmurdede Köyü'nde gerçekleştirecek.

Ankara Kulübü Derneği, Saya Gezmesi geleneğini her yıl ayrı bir yerleşim biriminde kutluyor. Saya Gezmesi etkinliği kapsamında binlerce yıllık geleneği yaşatan Ankara Kulübü Derneği 'Saya Gezmesi'nde çeşitli etkinlikler düzenliyor.

Bunlardan başlıcaları: Seymen Alayı Geleneği, Sin Sin Geleneği, Anadolu Bacıları (Bacıerenler) Geleneği, Seyirlik Oyunları Geleneği, Halk Müziği, Halk Oyunları, Halk Edebiyatı (Saya Manileri, Türküleri vb) Gelenekleri ve Tören Yemeği Geleneği…

Saya Gezmesi etkinliği, 25 Ocak 2020 Cumartesi günü saat 15.30'da Yenimahalle Ankara Konağı'ndan ve Abidinpaşa Köşkü'nden Ayaş Yağmurdede Köyüne hareket ederek başlayacak. 

saya-gezisi-ankara-kulübü

  • 15.30 - Yenimahalle Ankara Konağı'ndan Ve Abidinpaşa Köşkü'nden Ayaş Yağmurdede Köyü'ne Hareket
  • 17.00 - Yağmurdede Köyü'ne Varış
  • 17.00 / 18.00 - Saya Gezeceklerin Hazırlanması; Konuşmalar, Tanışma Ve Sohbet
  • 18.00 / 19.00 - Evlere Saya Geziminin Yapımı ( Davul-Zurna Ve Saya Manileri Eşliğinde)
  • 19.00 / 20.00 - Yemek Ve Çay
  • 20.00 / 21.00 - Sinsin Ateşi Yakılması, Sin Sin, Seymenler Gösterisi
  • 21.00 - Yağmurdede Köyü'nden Hareket ( Ankara Konağı Ve Abidinpaşa Köşkü)

"SAYA GEZMESİ GELENEĞİ"

Anadolu’daki “Saya Gezme” denilen bu şenlikler, eski Türk inançlarından geliyor. hayvancılıkla uğraşan toplumlarda baharda doğanın yenilenmesini, gücünün çoğalmasını gösteren bir çeşit “Bereket Töreni” olarak kutlanmıştır. hayvanların döl bereketinin artırılması inancıyla, bayramın koruyucu ruhu olan “Saya Han” adına düzenlenmiştir.

Saya Geleneği, yörelere göre çeşitlilik arz etmekle birlikte, Ocak ayının 3. ve 4. haftaları içinde kutlanmaktadır. 

Saya geleneğinin bir işlevi, kışın tam ortasına gelindiğine inanılarak, evdeki yiyecek ve yakacakların, hayvanların yeminin sayılmasıdır. Kaba hesaba göre yapılan bu sayımda insanların kendilerine ayırdıkları yiyeceklerin ve yakacakların yarısı, hayvanların yeminin üçte biri hâlâ duruyorsa iyi bir kış geçirileceğine inanılır. Eğer, bundan daha azı kalmışsa, ona göre tedbirler alınır ve tedarikli olunur.

Saya Gezimi” geleneğinin bir diğer anlamı, baharın gelişini müjdelemesidir. Kışın gidişini, baharın gelişini müjdeleyen “Saya Gezimi”, hem insanları, hem de hayvanları kış uykusundan uyarmak için düzenlenen bir eğlence geleneğidir.

Yörelere göre değişik biçimlerde yapılmakla birlikte, Saya gezmesi şu şekilde icra edilir: Yeni yılın çobanları yanlarına aldıkları gençlerle bir saya grubu teşkil ederler. Bu grupta genellikle dede, arap, gelin ve deve rolü yapan oyuncular vardır. Gençler tanınmayacak şekilde bu kıyafetlere bürünerek kapı kapı dolaşmaya başlarlar. Seyirlik oyun oynayarak, mani söyleyerek evleri gezerler, bahşiş toplarlar. Bu bahşiş para, un, yağ, bulgur şeklinde olabilir. Bu şekilde her evden toplanan malzemeler ile yemek yapılır; müzikli, oyunlu ve seyirlikli eğlence düzenlenir.

Ankara Kulübü Derneği'nden "Saya Gezmesi" geleneği