Son Dakika

mevlana et tavuk, ankara havadis

 

Ankara-Sivas arası çok yakında 2 saate düşecek!

Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Projesi kapsamında ray serim çalışmaları devam ediyor. Ray serim çalışmalarında işin %87'si tamamlanırken, kalan kısımlar da 2020 Mart ayında tamamlanacak.

Küçük Asya ile İpek Yolu güzergahındaki Asya ülkelerini birleştiren demir yolu koridorunun önemli akslarından YHT projesi kapsamında Yerköy-Yozgat-Sorgun hattına çift yön 80 kilometre ray serimi yapıldı.

Proje tamamlandığında Sivas-Ankara arasını iki saate, Ankara-Yozgat arasını ise yaklaşık bir saate düşürecek. Ankara-Sivas YHT Projesi, Sivas-Erzincan, Erzincan-Erzurum-Kars hızlı tren hatlarıyla bütünleşerek Bakü-Tiflis-Kars demir yoluna entegre edilecek.

Ankara-Sivas YHT Projesi'nin çok büyük bir yatırım olduğunu da belirten Yozgat Valisi Kadir Çakır, “13,2 milyar liralık bir yatırım. Şu an ray döşemeleri sürüyor. Yerköy-Yozgat-Sorgun'a ray döşendi. Akdağmadeni ilçesine de döşeniyor. İşin yüzde 87'si bitmiş durumda, kalan kısım da inşallah 2020 Mart ayında tamamlanacak. Ardından test sürüşleri başlayacak" şeklinde konuştu.

Ray serme programı kapsamında Vali Çakır'a, İl Jandarma Komutanı Albay Bilgihan Yeşilyut, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Soner Özyer de eşlik etti.