Son Dakika

Ankara'da "Sabahattin Eyüboğlu" konuşulacak

Ulusal Eğitim Derneği, geleneksel "Cumartesi Konferansları"na devam ediyor. Bu haftaki konferansa Ahmet Yıldız konuk olacak.

Edebiyatçı, yazar Ahmet Yıldız'ın konuşmacı olduğu konferansta "Sabahattin Eyüboğlu" konuşulacak.

18 Ocak 2020 tarihinde saat 14.00'de başlayacak olan söyleşi 16.00'da sona erecek. "Sabahattin Eyüboğlu" söyleşisi, Necatibey Caddesi'ndeki Ulusal Eğitim Derneği Genel Merkezi'nde yapılacak.

cumartesi söyleşileri

AHMET YILDIZ KİMDİR?

Yazar, Eleştirmen, Yayın Yönetmeni, TV Edebiyat Programı Yapımcısı Ahmet Yıldız, 6 Aralık 1960 Artvin doğumlu.

Artvin Kâzım Karabekir Lisesi ve Ankara Gazi Lisesi'nde okudu. 12 Eylül 1980'den sonra, "Generallerin Sonu Şah ve Somoza Gibi Olacak" başlıklı bildirileri basıp dağıttığı için Trabzon'da yargılandı. Trabzon Boztepe Askeri Cezaevi, Erzincan 2. No'lu Özel Cezaevi, Ankara Ulucanlar Cezaevi ve Haymana Cezaevi'de toplam üç yıl tutuklu kaldı. Çıkınca Karadeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitirdi.

İlk Öyküsü Trabzon'da Kıyı dergisinde 1982 yılında yayınlandı. Üçlü Kavşak adlı öykü kitabıyla 1987 Akademi Kitabevi Öykü Birincilik Ödülü'nü aldı. 1992 yılında Ankara'da Edebiyat ve Eleştiri dergisini kurdu. Dergiyi 2009 yılına dek 99 sayı aralıksız çıkardı. 2005'te Kritik Kitaplar Yayınevi'ni Kurdu. Edebiyat Yıllığı 2006 kitabını hazırladı ve yayınladı. Ekim 2018 yılında Ulusal Kanal'da Büyük Saat adlı edebiyat programı yapmaya başladı. Haziran 2012'de www.gercekedebiyat.com adlı edebiyat sitesini kurdu.