Ankara'da "Sahne Sanatları Eğitim ve Uygulama Akademisi" açılıyor

Mamak Belediyesi Kültür Ve Turizm Bakanlığı ile ortaklaşa ilçede yaşayan yetenekli çocukların sahne sanatları alanında eğitilmesi için "Sahne Sanatları Eğitim ve Uygulama Akademisi Projesi" iş birliği protokolü imzaladı.

Musiki Muallim Mektebi’nde gerçekleşen protokol törenine Kültür ve Turizm Bakan yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, projenin Türkiye’de ilk kez Mamak’ta başlatıldığını kaydetti.

Yavuz, “Mamak’ta uyguladığımız bu pilot projeyi önce Ankara’nın diğer ilçelerine sonra da Türkiye’nin farklı illerinde uygulayacağız” dedi. Yavuz, yetenekli çocukları topluma sanat alanında kazandırmak istediklerini, bunun için ilçe genelindeki okullarda yetenek taramaları yapacaklarını söyledi.

Mamak’ta müzik hiç susmayacak, perde hiç kapanmayacak

Mamak Belediye Başkanı Murat Köse de eğitimin verileceği Eski Musiki Muallim Mektebi’nden geçmişte birçok ünlü sanatçı çıktığını hatırlatarak, proje doğrultusunda eğitilecek çocukların da gelecekte başarılı sanatçılar arasında yer almasını umduklarını söyledi.

Mamaklı çocukların yeteneklerini geliştirmek istediklerini belirten Köse, "Onlara bir ufuk kazandırarak daha güvenle hayata tutunmalarını sağlamak istiyoruz. Kültür, olmadan olmaz. İnsanın nasıl yemeğe ihtiyacı varsa kültürel etkinliklere de ihtiyacı vardır.” diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakan yardımcısı Yavuz ve Köse’nin protokolü imzalamasının ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çoksesli Gençlik Korosu sahne aldı.

Koro’nun ardından sahneyi Mamak Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi’nin genç yetenekleri aldı. Gençler çaldıkları enstrüman ve seslendirdikleri şarkılarla izleyicilerden büyük alkış aldı.