fbpx Ankara Havadis

Son Dakika

Ankara'da skandal genelge! Kötü çıkarsa söylemeyin...

Daha önceden su sonuçlarının sıkıntılı olması durumunda, Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı ASKİ’ye haber verilirken, artık haber verilmemesi istendi.

İYİ Parti'nin İstanbul Milletvekili Ümit Beyaz, yaptığı açıklamada Ankara İl Sağlık Müdürlüğünün yayımladığı genelgeyi eleştirdi. 

Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Bahattin İlter imzalı genelgede, "İlçelerden alınan kontrol izlemesi ve denetleme izlemesi su numune sonuçlarının uygun olmaması durumunda ASKİ Genel Müdürlüğüne bildirilmektedir. 09.09.2019 tarihinden itibaren alınan su numunelerinin uygun olmaması durumunda ASKİ Genel Müdürlüğüne bildirim yapılmayacak, ivedilikle Müdürlüğümüze bildirilecektir.” ifadelerine yer verildi.,

OdaTV'de yer alan habere göre Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı olan ASKİ’ye daha önce haber verilirken Genelgeye göre  su sonuçlarının sıkıntılı olması durumunda, artık haber verilmemesi istenerek sürecin yönetilmesi söylendi.

GÖZLERİNİ BÜRÜMÜŞ

Genelgeyi eleştiren İYİ Parti’li Ümit Beyaz, “Ankara İl Sağlık Müdürlüğü alt birimlerine gönderdiği yazıda içme sularında tespit edilecek olumsuzlukların ASKİ'ye bildirilmemesini istiyor. Gözlerini yandaşlık bürümüş” dedi.

Ümit Beyaz, sunduğu önergede şu soruları sordu:

"-Bu talimatın İstanbul Büyükşehir Belediyesini Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediyesini Mansur Yavaş'ın kazanmasının hemen akabinde verilmesi tesadüf müdür?

-Milletin sağlığını ilgilendiren bu denli hayati bir konuda verilen bu talimatın Millet İttifakı adaylarının kazandığı belediyeleri başarısız gösterecek, bir fırsat yakalama amacı mı gütmektedir?

-Milletin sağlığından sorumlu kurumun siyasi saiklerle Milletin sağlığıyla oynayacak duruma gelmesinin, basında sık sık yer alan Kurumunuzdaki cemaat yapılanması iddialarıyla ilgisi var mıdır?

-Söz konusu talimat Bakanlığınız bilgi ve talimatlarıyla mı gönderilmiş, Ankara İl Sağlık Müdürlüğünün yazısı ile gönderdiği talimat AK Parti'nin seçimleri kaybettiği diğer illerde de ilgili kurumlara gönderilmiş midir?"

SORU ÖNERGESİ

Beyaz, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı. Beyaz, önergesinde, şu ifadeleri kullandı:

"Bazı Sağlık İl Müdürlüklerinin altı birimlerine 'Uygunsuz Su Numune' sonuçlarının bildirimi konulu genelgeler gönderildiği, tarafımızca tespit edilmiştir.

İnsani tüketim amaçlı sular hakkında yönetmelik hükümlerinin hatırlatıldığı bu genelgelerde içme sularının, rutin olarak kontrol edildiği herhangi bir olumsuzluk olması durumunda ASKİ, İSKİ gibi kurumların uyarıldığı belirtilmiştir.

Bunun akabinde alt birimlerden bugüne kadar yapılan uygulamanın aksine bundan böyle içme sularında bir olumsuzluk tespit edilmesi halinde Belediye kurumlarına bildirim yapılmaması istenmektedir.”

Konu ile ilgili yetkililerden henüz bir açıklama gelmedi.

İşte Ümit Beyaz'ın Twiti: