fbpx Ankara Havadis

Son Dakika

Ankara'da yeni önlem: "Mesafeni koru" yapıştırmaları

Ankara'da başlatılan yeni uygulama ile AŞTİ başta olmak üzere Büyükşehir Belediyesi hizmet binalarına ‘mesafeni koru’ yapıştırmaları yerleştirildi.

“EvdeKal” çağrısıyla sosyal medya hesapları üzerinden, kent ekranlarından ve afişlerle uyarılarına devam eden Ankara Büyükşehir Belediyesi, farkındalık yaratmak amacıyla “mesafeni koru” yapıştırmaları hazırladı.

Yolcu trafiğinin yaşandığı AŞTİ’de bu “sticker”ları yerleştiren Büyükşehir Belediyesi, özellikle otobüs firmalarının yazıhanelerinin önlerinde bilet sırası için bekleyen vatandaşların bu uyarıya dikkat etmelerini sağlıyor.

Halk sağlığı için AŞTİ’de günlük olarak dezenfeksiyon çalışmalarının devam ettiğini belirten Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Mustafa Koç, yer zeminlerine yerleştirdikleri yapıştırmalar ile vatandaşlarda farkındalık oluşturmak istediklerini dile getirdi.>

MARKETLERE DE DAĞITILIYOR

Vatandaşların yoğun olarak kullandığı marketlere de uyarıcı sticker’lar dağıttıklarını belirten Zabıta Daire Başkanı Mustafa Koç, hazırladıkları afişlerle de “EvdeKal” çağrısı yaptıklarını söyledi.

Uygulamanın yapıldığı marketlerde zabıta ekipleriyle birlikte incelemelerde bulunan Koç, şu bilgileri verdi:

“Marketlerin girişine ‘alışverişini tamamlayınca hemen evine dön’ uyarı afişlerini asıyoruz. İçişleri Bakanlığımızın bir genelgesi daha belediyemize intikal etti. Marketlerin metrekaresine göre içeride bulunabilecek müşteri sayısını belirleyen genelgeye uyum sağlanabilmesi için marketlerin girişine en fazla kaç müşterinin girebileceğini gösterir uyarılar astırdık. Kasa önünde birikmeleri önlemek için de yere ‘mesafeni koru’ sticker’ları yapıştırdık. Bu çalışmaları Ankara genelinde yaygınlaştırmak istiyoruz.”

mesafeni-koru-asansör

ASANSÖRLERE DE STİCKER

Büyükşehir Belediyesi hizmet binalarına da yerleştirilmeye başlayan sticker’lar asansör içlerine de uygulanıyor.

Sosyal mesafenin korunması uyarısını taşıyan sticker’larla çalışanların sağlığını da önceleyen Büyükşehir Belediyesi, asansörlere salgın riskine karşı 4 kişinin binmesi uyarısında bulunuyor.

Yer yapıştırmaları vatandaşların günlük olarak seyahat ettiği Metro ve ANKARAY İstasyonlarına da kısa süre içinde uygulanacak.