"Ankara'nın çevresi fay hatlarıyla dolu"

Hacettepe Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Erçin Kasapoğlu, Ankara'nın deprem bölgesi olarak görülmediğini ve bu nedenle konunun gündeme gelmediğini söyledi.

Prof. Dr. Kasapoğlu, Elazığ’da yaşanan ve 41 kişinin ölümüne neden olan 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından, Ankara’daki deprem riskini ve olası bir depremde Ankara’da yaşanabilecek tehlikeleri belirterek Ankara'nın 4. derecede deprem riski taşıyan bir kent olduğunu vurguladı.

Kasapoğlu, "Türkiye’nin Deprem Tehlike Haritası’na baktığınızda, Ankara’nın 4. Derecede Deprem Bölgesi’nde olduğunu görürsünüz. Ankara,  jeolojik ve coğrafi konumu itibarıyla kendisi bir deprem bölgesi değil ama çevresindeki depremlerden etkilenen bir kent. Ankara’nın deprem haritasına göre, kentin kuzeyinde 1. Derece Deprem Bölgesi bile var" dedi.

Kasapoğlu, şöyle devam etti:

"Kuzey Anadolu Fay Hattı Kırşehir Keskin ve Haymana fay hattı kenti çevreliyor. Çevrede oluşabilecek olası bir depremden etkilenebilecek yerleşim birimlerinden biri de Demetevler. 17 Ağustos Marmara Depremi'nin ardından dönemin Belediye Başkanı Melih Gökçek'e Demetevler'in durumu anlatıldı.

'Demetevler'in yüzde 80'i kaçak, yıkın' dedim. Ama o evler için hiçbir şey yapılmadı. Halen 6 bin kişinin yaşadığı Aydınlıkevler'deki konutların birçoğunda derin çatlaklar var, zemin ve yollarda kaymalar çok açık şekilde görülüyor. Hak sahipleri arasındaki anlaşmazlık nedeniyle bölgede kentsel dönüşüm yapılamıyor."