Ankara'nın sevilen ekonomisti Vatan Partisi'ne katıldı! Bülend Kırmacı kimdir?

Hak ve Eşitlik Partisi (HEPAR) eski Genel Başkan Yardımcısı, ekonomist Bülend Kırmacı, Vatan Partisi’ne katıldı.

Vatan Partisi’ne katılan Bülend Kırmacı'nın rozeti Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek tarafından takıldı. "Geçmişte siyasette arayışlarım oldu. Ancak sadece iki partiye; CHP ve HEPAR’a üyeliğim oldu. Parti üyeliği, en büyük makamdır… Büyük onurdur, sorumluluktur. Bu bilinçle bu gün burada Vatan Partisi’ne üye oluyorum" dedi.

Kırmacı katılım töreninde yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Sayın Genel Başkanım Doğu Perinçek, Sayın Merkez Yürütme Kurulu üyeleri, basınımızın değerli temsilcileri, bu salonda bulunan bulunmayan özellikle Vatan Partili gençler; bir büyük birikimin, bir köklü geleneğin, bir kararlı direncin çatısı altında bulunuyorum. Sizlere merhaba diyorum! Yüreğimi yüreklerinize, emeğimi emeklerinize katmaya geldim…

Bu gelenek, evvela sosyalist olarak ‘maddeyi anlamış’, 80 öncesi tepeden inmeci anlayışlarla ve şiddet ile arasına mesafe koymuştur. Bu hareket, 90’ların ikinci yarısından 2000’li yıllara İşçi Partisi olarak emeğin haklarını savunmuş, bu siyaset, gladyoya ve bölücülüğe karşı en büyük savaşı vermiş, bedeller ödemiş; Türkiye’yi emperyalizme teslim etmemiştir…

Nihayet, Vatan Partisi olarak; “Devlet bölünemez, Halk ezilemez” diyenler burada buluşmaktadır. Dahası, üreten, gelişen, güçlenen bir Türkiye benim de özlemimdir…

Vatan Partisi, dünyayı doğru okumaktadır, ayakları Türkiye toprağındadır… Vatan Partisi “çelikten çekirdektir”.. Kadro hareketinden gelmekte, kitle partisi olma yolunda ilerlemektedir. Önümüzdeki 11. Büyük Kurultay bu hedefi işaret edecektir.

Umudumuz; halktır, emekçilerdir, milli sanayicilerdir, Türkiye’nin aydın birikimidir, Ve de en başta Gençlerdir… Her birinize en içten saygılarımı, sevgilerimi arz ediyorum. Sağolunuz, var’olunuz!” dedi.

bülend-kırmacı

Bülent Kırmacı Kimdir?

Bülend Kırmacı, Ankara doğumludur. 1980 yılında TED Ankara Koleji'nden mezun oldu.1981 yılında İngiltere’de bir yıl süreyle “Hükümet Politikası ve Ekonomi” üniversite-öncesi eğitimi aldı. Ankara Gazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nden İşletme bölümünden mezun oldu. 

1991 yılında 8 ay Isparta'da askerlik görevini yaptı. 1992-1996 yılları arasında Kültür Bakanı Danışmanı olarak görev yaptı.

1998 yılında Gazi Üniversitesinde “Yüksek Performanslı Takımlar ve Etkinlik” teziyle yüksek lisans derecesi aldı. 1999 yılında CHP TBMM Grubu Ekonomi Danışmanı oldu. CHP Bilim Y.K. Platformu Koordinatörü görevini 2001-2004 yılları arasında yürüttü. 2006 yılında bir grup aydınla birlikte İnsancıl Sol haber/yorum sitesini kurdu. 2007-2013 yılları arasında özel sektörde üst düzey yöneticilik yaptı.2013-2014 güz dönemleri arasında Sn. Osman Pamukoğlu’nun kurucusu olduğu Hak ve Eşitlik Partisi Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. 2015’ten günümüze uluslararası enerji ve inşaat projeleri üzerinde çalışmaktadır.

Ülkemizin önde gelen gazetelerinde yayınlanmış çok sayıda inceleme makalesi vardır. Halen Ticari Hayat ve Aydınlık gazetelerinde köşe yazarıdır. Siyasetteki görevleri sırasında çok sayıda kitap, bildirge ve raporun geliştirilmesine katkıda bulunmuş, bir çok televizyon ve radyo programına katılım sağlamıştır. 17 Ocak 2020 tarihinden itibaren Vatan Partisine üyedir.