Son Dakika

mevlana et tavuk, ankara havadis

 

Beslenmede temel 0-24 ayda atılıyor

Uzmanlar beslenme temelinin 0-24 ayda atıldığını belirtiyor.

Çocuklukta edinilen beslenme alışkanlığı yetişkinlik dönemini tümüyle etkiliyor. Çocuk sağlığı beslenmesinde, 0-24 aylık dönem büyük önem taşıyor. Bu yaş grubunun beslenmesinde en önemli nokta çocuğun iyi bir yemek yeme alışkanlığı kazanmış olması. 0-24 aylık dönemde nasıl sağlıklı beslenilmesi gerektiğini anlatan Yaşar Üniversitesi MYO Gıda İşleme Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ruhan Aşkın Uzel, çocuklukta edinilen beslenme alışkanlıklarının yetişkinlik dönemindeki beslenme düzeni üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu söyledi.

İLK 6 AY SADECE ANNE SÜTÜ

Beslenme hayatımızın her aşamasında farklı açılardan önemli, ancak büyümenin en hızlı gerçekleştiği dönem olan 0-2 yaşın çok daha özel bir önemi bulunuyor. Doç. Dr. Ruhan Aşkın Uzel, “En önemli besin kuşkusuz anne sütüdür. Anne sütü hem bedensel gelişim hem de zihinsel gelişim için gerekli çünkü anne sütü, bebek için gerekli tüm besin elementlerini içerir. Sindiriminin kolay olması ve hastalıklara karşı koruyucu etki göstermesi de dikkat çeken özelliklerinden. Yeni doğanlara ilk 6 aylık dönemde sadece anne sütü verilmesi yeterli olur” dedi.

İlk 6 aylık dönemden sonra miktar ve besin öğesi açısından bebeği tamamlayıcı besinler ile desteklemek gerektiğini ifade eden Uzel, şöyle konuştu: “Tamamlayıcı besinlerin bebeği aynı zamanda yavaş yavaş sofra kültürüne alıştırdığı söylenebilir. Yaklaşık 6 aylıkken bebeklerde daha yumuşak kıvamlı besinler önerilirken, birkaç ay sonrasında çiğneme yeteneğinin gelişmesi ile çiğnenebilen kıvamda olan besinler verilmeye başlanabilir. Eğer tamamlayıcı besinlerin kıvamı doğru zamanda değiştirilmez ise bebeklerdeki kas ve sinir sistemi gelişimi aksar ve bu da beslenme bozukluklarına sebep olabilir.”