fbpx Ankara Havadis

Çankaya Belediyesi'nde Neler Oluyor?

Çankaya Belediyesi bünyesindeki Çanpaş AŞ'de çalışan bin 250 işçi, belediye ile üye oldukları DİSK'e bağlı Genel İş Sendikası arasında yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerini protesto ederek eylem kararı aldı.

Çankaya Belediyesi temizlik işçileri, DİSK'e bağlı Genel İş Sendikası ile belediye arasında yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin tıkanması sonucu eylem kararı aldı.

Gece yarısı iş bırakan işçiler Çankaya bölgesindeki çöpleri toplamayarak belediyenin Mühye'deki şantiyesinde eyleme başladı. Belediye bünyesindeki Çanpaş AŞ'de çalışan bin 250 işçi eylem yaparak haklarını sonuna kadar savunacaklarını belirtti.

PARK VE BAHÇE İLE ÇEVRE TEMİZLİĞİ İŞÇİLERİ DE GÖREVE ÇIKMADI

Temizlik işçilerinden Serkan Şahin, DİSK'e bağlı Genel İş Sendikası ile Çankaya Belediyesi arasında yürütülen toplu iş sözleşmesinin gece yarısı uyuşmazlıkla sonuçlandığını belirtti. Kendilerine istemedikleri bir sözleşmenin dayatıldığını öne süren Şahin, toplu sözleşmeden doğan haklarının gasp edilmeye çalışıldığını belirterek gece yarısından itibaren iş bıraktıklarını kaydetti. Şahin, Bu kapsamda gece göreve çıkan çöp toplama araçlarının geri döndüğünü ve Çankaya bölgesindeki katı atıkların toplanmadığını ifade etti. Park ve bahçe ile çevre temizliğinde çalışan işçilerin de sabah saatlerindeki mesailerinde göreve çıkmadığını söyledi.

"HAKTAN, HUKUKTAN BAHSEDERKEN BİZ İŞÇİLERİN HAKKINI VERMİYOR"

İşçilerden Alaattin Yollu da Türkiye'nin en büyük ve en gözde ilçelerinden biri olan Çankaya'da çalıştıklarını dile getirerek, belediye yönetiminin mevcut sendika yönetimiyle beraber işçiyi hiçe sayan bir sözleşme ortaya koyduğunu iddia etti, tüm çalışanların bunu reddettiğini ve haklarını alana kadar direneceklerini ifade etti. 

Alaattin Yollu: "Belediye Başkanımız Alper Taşdelen her yerde haktan, hukuktan ve adaletten bahsederken biz işçilerin hakkını vermiyor. Biz hakkımızı istiyoruz, köleliğe mahkum edilmek istemiyoruz." şeklinde konuştu

İşçiler, alkışlar ve sloganlar eşliğinde haklarını talep etti, davul ve zurna eşliğinde halaylar çekildi.İşçiler, taleplerini sendika yönetimi ile belediye yönetimine bildirdiklerini dile getirerek eylemlerini olumlu bir sonuç alıncaya kadar sürdüreceklerini belirtti.