fbpx Ankara Havadis

Son Dakika

Çankaya'da "Almayalım" önerisi kabul edilmedi

Çankaya Belediye Meclisinin, şubat ayı toplantısının ilk oturumu gerçekleştirildi. Meclis oturumunda, ‘2017-2018 yıllarına ait asfalt katılım paylarının belirlenmesine ilişkin Başkanlık Yazısı görüşüldü.

ABB’nin artık asfalt katılım paylarını almadığını hatırlatan AK Parti Çankaya Meclis üyesi Murat Akça, “‘Asfalt katılım payları kanunla alınır’ ifadesi 2012’de ‘Meclis kararıyla alınabilir’ ifadesiyle değiştirildi. Bizim ilçemiz çok büyük. Emlak vergilerini bile tam toplayamazken bu asfalt katılım payı bedellerini de Çankayalıların omuzundan alalım. Çünkü Büyükşehir ve birçok ilçe belediyesi asfalt katılım paylarını almıyor” diyerek Çankaya’da da alınmaması önerisinde bulundu.

Meclis oturumunu yöneten Meclis Birinci Başkanvekili Özgür Erdem İncesu ise “Onu yaparsak aradaki sürede bir gelir kaybı oluşacak. Bu asfalt katılım payları uygulanıyor, biz de bunu uygulayacağız” yanıtını verdi.

Yapılan oylamada AK Parti’nin önerisi kabul edilmezken Başkanlık Yazısı AK Parti’nin ‘ret’ oyu vermesiyle oy çokluğuyla kabul edildi. AK Partili Murat Akça, “Çankaya ve Yenimahalle haricinde asfalt katılım payları alınmıyor. Çankaya’da vatandaşa yük getirecek olan bu uygulamadan vazgeçelim dedik ancak önerimiz kabul edilmedi” diye konuştu.