fbpx Ankara Havadis

Son Dakika

Çavuşoğlu'nun Bulgaristan mesajları

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu önceki gün ziyaret ettiği Bulgaristan’da kritik görüşmeler yaptı. Bulgaristan Başbakanı Borisov ve Dışişleri Bakanı Zaharieva ile görüşen Çavuşoğlu, ekonomik ilişkilerin giderek arttığını ve iki ülke arasındaki ticaretin dengeli ilerlediğini, bu durumundan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Çavuşoğlu, Bulgaristan’da ki Türk firmalarının yatırımlarının artmasından memnun olduğunu ve 20 bin kişinin Türk firmalarında istihdam edildiğini, ticaret hacminin ise 10 milyar dolara ulaşabileceğini söyledi. Ekonomik ilişkilerin iyiye gitmesinin en önemli sebebinin ise Bulgaristan Hükümeti’nin güven vermesi olarak değerlendirdi.

Ekonomik ilişkilerin yanında Çavuşoğlu AB içerisinde Bulgaristan’ın Türkiye’ye karşı tutumundan da memnuniyetini dile getirdi. Bulgaristan Dışişleri Bakanı Zaharieva ise Yunan vekilin AP’da Türk Bayrağı’na yönelik saygısızlığını kınadı. Ekaterina Zaharieva, "Ulusal sembollerin kötülenmesi ve aşağılanması kesinlikle kabul edilemez." dedi.

Çavuşoğlu, aynı zamanda Bulgaristan Ulusal Meclis’i Başkanı Karayençeva ile de görüştü. Çavuşoğlu; “Bulgaristan, Türkiye ve Romanya Parlamentoları Dışişleri Komisyonları Üçlü Toplantısı'nın ikincisini önümüzdeki aylarda ülkemizde düzenlemek istiyoruz." dedi.