Ceren Damar davasında neler oldu?

Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şenel'i, kopya çekerken yakaladığı için öldürdüğü suçlamasıyla tutuklu yargılanan Hasan İsmail Hikmet için savcı, ağırlaştırılmış müebbet ve 8 yıla kadar hapis cezası talep etti.

Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şenel’i okuldaki odasında öldüren Hasan İsmail Hikmet, Ankara 33’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde ikinci kez hâkim karşısına çıktı. Tutuklu sanık Hasan İsmail Hikmet, takım elbiseli ve traş olmuş şeklide katıldı.

Sanık Hikmet'in avukatı Vahit Bıçak "sağlık durumu" mazereti bildirerek duruşmaya katılmadı. Sanık, "Avukatım olmadığı için savunma yapmayacağım" dedi. Baba Mustafa Damar avukatın gelmemesine "Karşılaştığımız durum hukukla dalga geçmektir. Buna göz yumamayız. Katile hak ettiği ceza verilmeli" dedi. 

Sanık avukatının duruşmaya katılmaması, davayı zamana yaymak için yapılan bir hamle olarak yorumlandı. Damar ailesinin avukatı Çetin Arslan, “Sanık avukatının mazeretinin davayı uzatmaya yönelik olduğu için reddedilmesi gerektiğini düşünüyorum. Neyin ne olduğu belli değilmiş gibi menfur olayda Ceren’i savunan kim varsa onlar hakkında suç duyurusunda bulunmuşlar. Sayın Cumhurbaşkanımızın taziyeleri hakkında ise hiçbir şey söylememektedir. Bu da ilginç bir noktadır” dedi.

MÜTALAA: "SANIK SAVUNMASI GERÇEK DIŞI"

Savcı mütalaasını açıkladı . Savcı mütalaasında, "Sanığın gönül ilişkisine zorlanma iddiası gerçek dışı, kendisini suçtan kurtarmaya yöneliktir" diyerek ağırlaştırılmış müebbet talep etti.

TANIKLAR DİNLENDİ

Sınav sonrasında bahçede aralarında konuşan öğrenciler, Ceren hocanın odasından silah sesi gelmesiyle odaya doğru baktıklarında birinin Ceren hocayı dövdüğünü zannettiklerini ve odaya doğru koştuklarını fakat katilin o sırada kaçmış olduğunu belirttiler.

Tanık Eren Şahin ifadesinde şunları söyledi:

"Sanıkla okula başladığımda tanıştım. Kayıt sürelerimiz örtüşüyor. Aralarında bir ilişki sezmedim. Sanıkla Ceren hoca arasında iddia edildiği gibi bir ilişki olsa Ceren hocanın odasına her defasında benimle gitmeyi tercih etmezdi. Sanık, 'Ceren hoca sana da gıcık gidiyor mu?' diye sordu. 'Sana özel bir şey yok mesafeli davranıyor' dedim. Odasına her gittiğimizde ismimizi sorardı."

Tanık Asena Gökmen de şunları ifade etti:

"Olayın olduğu gün sınav çıkışı otoparktaydım. İki ses duydum. Sanığın Ceren hocayı dövdüğünü düşündük. Sanığa dur diye bağırıldığında yüzünü net olarak gördüm. Sonra Ceren hocanın odasına gittik. Arkadaşım polisi aradı."

Mahkeme heyeti, tanıkların dinlenmesi ardından duruşmayı 24 Ocak 2020'ye erteledi.