Son Dakika

mevlana et tavuk, ankara havadis

 

CHP Ankara İl Başkanı kim olacak? Kongre öncesinde 'tek aday' yarışı başladı

CHP, Mart ayında olağan kurultayını gerçekleştirecek. Aday adayları, kongre öncesinde, Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçimlerin ‘tek aday’la yapılmasına ilişkin talimatı nedeniyle yarışıyor.

CHP'de 28-29 Mart’ta yapılacak 37. Olağan Kurultay öncesinde ilçe kongreleri sürüyor. İlçe kongrelerinin 27 Ocak’ta tamamlanmasının ardından il kongreleri 3 Şubat’ta başlayacak.

Parti içinde güç kazanmak isteyen gruplar, çok sayıda delege ile temsil edildikleri için büyük önem taşıyan Ankara, İstanbul ve İzmir il kongrelerini kazanma planları yapıyor. CHP kulislerinde, Ankara’da uzlaşma girişimlerinden sonuç alamayan Kılıçdaroğlu’nun “Herhangi birini işaret etmeyeceğim. Demokratik bir yarış olsun” dediği ifade edildi.

CHP’li Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın bu kapsamda Ankara’da tek aday üzerinde uzlaşma çabaları sonuç vermedi. Mevcut İl Başkanı Rıfkı Güvener, yeniden aday olduğunu önceki gün açıkladı.

ADAYLIK YARIŞI

Güvener’in yanı sıra, PM üyesi Ali Hikmet Akıllı, Umut Akdoğan ve Ayhan Yalçınkaya da adaylık için çalışıyor. Akıllı’yı Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Kılıçdaroğlu’nun hemşehrisi olan Umut Akdoğan’ı ise Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar destekliyor.

10 Aralık Hareketinden CHP’ye katılan ve Örgütten Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirilen Oğuz Kaan Salıcı’nın da Taşdelen ile birlikte Akıllı’ya destek verdiği ileri sürülüyor.

Yenimahalle İlçe Örgütü’nün desteğini arkasına alan Umut Akdoğan’ın 25 Ocak’ta adaylığını açıklayacağı, Ali Hikmet Akıllı’nın da önümüzdeki günlerde destek arayışı için gezilere başlayacağı öğrenildi.

Daha önceden adaylığını açıklayan eski CHP Gençlik Kolları Başkanı Ayhan Yalçınkaya’nın ise delegeleri tek tek ziyaret ederek destek istediği öğrenildi. Adı kulislerde aday olarak geçen Aylin Nazlıaka ise bir açıklama yaparak aday olmadığını duyurdu. Eski Ankara milletvekili Nazlıaka partiden ihraç edilmiş, ancak daha sonra affedilerek partiye geri dönmüştü.