CHP'li Bolu Belediye Başkanından Örnek Çıkış

CHP’li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan terör örgütü PKK ile ilişkisini kesmeden hiçbir ABD yetkilisi ile görüşmeyeceğini açıkladı.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, ABD İstanbul Başkonsolosu Daria Darnell’in randevu talebini geri çevirdi. Özcan ABD konsolosunun görüşme talebini reddetmesi ile ilgili olarak Aydınlık’a yaptığı açıklamada, ABD’nin terör örgütü PKK ile ilişkisi olduğunu ve bu ilişkisini sürdürdüğünü, onlara her türlü desteği verdiği belirtti. ABD ile herhangi bir ilişki kurmayacağını kaydeden Özcan, “Ben siyasi yaşamım boyunca aynı tavır içinde oldum. İl başkanıyken de benzer bir talep geldi, reddettim. Çünkü o zaman da PKK ile yakın ilişki içindelerdi. Kandil bölgesinde sürekli PKK’lılarla birliktelerdi. Milletvekilliği yaptığım dönemde de Amerikalılardan gelen taleplere karşılık vermedim” dedi.

ABD İstanbul Başkonsolosu Daria Darnell’in durumunun da aynı kapsamda olduğunu vurgulayan Özcan şunları söyledi: “Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye’yi rahatsız eden terör örgütleriyle arasına mesafe koymadığı, Türkiye’ye karşı yaptırım kararlarından vazgeçmediği ve ABD Başkanı Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına karşı yazdığı hakaret dolu, diplomatik nezaketten uzak mektup için özür dilemediği sürece, Bolu Belediye Başkanlığı tarafından hiçbir suretle hiçbir ABD’li resmi temsilciye randevu verilmeyecektir. ABD özür dilerse ve PKK terör örgütü ile ilişkilerini keserse o zaman normal ilişkiler başlar.”

Tanju Özcan, Bolu halkının da kararı nedeniyle kendisini desteklediğini belirtti ve “Benim tepkim aynı zamanda Bolu halkının tepkisidir” dedi.