fbpx Ankara Havadis

Son Dakika

CHP'li Profesör Anayasa Taslağına Bu Yüzden "Türk" Yazmamış

 

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun talimatıyla İstanbul Milletvekili Anayasa Profesörü İbrahim Kaboğlu'nun hazırladığı Anayasa Raporuna tepkiler sürüyor. Pazartesi akşamı (3 Şubat) Habertürk canlı yayınında gündem olan ve Kaboğlu'nun da bağlanmasıyla alevlenen mesele daha çok tartışılacağa benziyor. 

Kemal Kılıçdaroğlu'nun önsözü ve talimatıyla yazılan Anayasa Taslağında "Türk Milleti" ve "Atatürk Milliyetçiliği" ifadeleri yer almamıştı. Mevcut anayasanın ilgili bölümleri aynen geçirilirken "Türk" adının ve "milliyetçilik" tanımının çıkarılması tepkilere neden olmuştu. Aydınlık Gazetesinin haberine göre kavramlar üç yerde makaslanmıştı.

Habertürk canlı yayınına bağlanan İbrahim Kaboğlu, Prof. Dr. Ersan Şen'in sorusu üzerine yazdığı taslağı savundu, çıkarmaları anayasaya "etnik bir anlam yüklememek için" yaptığını söyledi.

Açıklamaları üzerine Kaboğlu'na bir tepki de MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Semih Yalçın'dan geldi. Yalçın twitter hesabından yaptığı açıklamada "CHP’nin İbrahim Kabaoğlu’na hazırlattığı raporun arkasında federatif bir yapı öngören  Anayasa taslak çalışması vardır. Kabaoğlu’nun taslağında ‘Türk’ kelimesi yoktur. Türk devleti yoktur. TÜRKİYE Cumhuriyeti yoktur. Türk Milleti hiç yoktur. CHP, geride kalan ve bir daha Türkiye’nin dönmeyeceği sözde açılım ve çözüm sürecini ihya etmek için kapalı kapılar ardında hazırlık peşindedir." dedi.

Kaboğlu'nun açıklamasına bir tepki de Vatan Partisi Ankara İl Başkanı Aykut Diş gösterdi. Diş de twitter hesabından yaptığı açıklamada "CHP'nin Anayasa Raporu yazarı İbrahim Kaboğlu, taslakta niçin "Türk Milleti" ifadesini kullanmadığını "Etnik anlam yüklemeyelim" diyerek itiraf etti. Bu basit bir çıkarma değil. Önemsizleştirenler ya saf ya sinsidir. Türkiye Cumhuriyetini kuran Türkiye halkına Türk milleti denir." dedi.