Son Dakika

Çin'deki Türkler Corona Virüsünü Anlattı

Corona virüsü gündemdeki yerini korurken Çin Halk Cumhuriyeti'nde yaşayan Türkler corona virüsü hakkında gerçekleri Ankara Havadis'e anlattı.

Corona virüsü hakkında çok fazla gerçek dışı haber olmakla beraber olay ciddiyetini korumaktadır. Şuana kadar 4515’dir. Bir günde teşhis konunan yeni kişi sayısı 515 artmakla beraber, bu rakamın aritmetik olarak artacağı anlamına gelmiyor. Çünkü kuluçka süresinin 4-7 gün en fazla ise 2 hafta olduğu ve sıkı şekilde önlemlerin 10 gün önce alınmaya başlandığı göz önüne alınırsa şuan için bir şey söylemek için çok erken. 26 Yeni ölüm gerçekleşti. Bu ölümlerin 24’ü Hubei bölgesinde 1’i Beijing’de biri ise Hainan’dadır. Toplam ölüm 106’dır. 6973 kişi’nin ise çeşitli şikayetlerden dolayı gözlem altında tutulmaktadır. Toplamda 44000 kişi gözlem altında tutulmuştur.

Ne yazık ki sosyal medyada çıkan haberlerin önemli bir kısmı gerçeği yansıtmamaktadır. Ölen kişilerin tamamı 40 yaş üstü kişiler olmakla beraber batı merkezli haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Gerçekleri sizler için gözler önüne seriyoruz. 

Hangi önlemler alınmaktadır?

Çin genelinde okulların hemen hemen tamamı ikinci bir habere kadar tatil edilmiştir. Yabancı öğrencilerin Çin’e erken gelmemeleri konusunda uyarılmıştır.

10 milyona yakın nüfusu olan Wuhan şehir gözlem altına alınmıştır . Şehre girişler ve çıkışlar durdurulmuştur. Sosyal medyada bahsedildiği gibi Urumçi bölgesine uçuşlar devam etmemektedir. Nüfus fazlalalığı, konumu göz önüne alındığında şehrin gözlem altında tutulması olağandır.

Toplamda 29 bölgeden 6000 sağlık görevlisi başka şehirlerden Wuhan ve Hubei bölgelerine taşınmıştır.

Sağlık personelleri günü neredeyse günü uykusuz geçirmektedir.

Şubat ayının başlarında bitmesi planlanan 1200 yataklı hastane sadece Corona virüsü bulaşan hastalar için hizmet verecektir. Bunlardan iki tanesi Wuhan’da inşa edilecektir. Hastanelerden birisi 2 Şubat’ta birisi 5 Şubat’ta tamamlanmış olacaktır.      

Hastalık dokunma, solunum  öksürük yoluyla  bulaşma riski taşımaktadır. Bu nedenle sosyal medyada, CCTV’de , hatta yaşlı kişilerin teknolojiyle ilişkisi de göz önünde bulundurularak megofonlarla halka duyurular yapılmaktadır. 

Şuana kadar Çin’de insanların gıdaya ulaşımı konusunda ciddi bir sorun yaşanmamaktadır.

CCTV’de günlük raporlar sunulmakta , devlet halkı düzenli olarak bilgiendirmektedir.

Toplamda 100 milyon korunma maskesi Çin geneline dağıtılmıştır.

Hastalık hakkında diğer bilgiler,  nasıl bulaşmaktadır, hangi önlemler alınmalıdır?

 Bu virüsten kendimizi korumak için;bu virüs ailesi solunum yollarını etkilediği için maske takmak hayati bir öneme sahiptir. Maskemizi değiştirirken dış tarafına dokunmamaya özen gösterelim.

 *Ellerimizi sıklıkla sabun ve akan bir suyla (musluk suyu) yıkamalı ve alkol bazlı dezenfektanlar kullanmalıyız.

* Öksürürken ve hapşırırken ağzımızı ve burnumuzu mendil ile kapatmalı, mendili kullandıktan sonra hemen çöpe atmalıyız ve ardından ellerimizi yıkamalıyız.

*Az pişmiş hayvansal gıdalardan uzak durun. 

*Yüksek ateş başta olmak üzere , öksürük balgam , nefes darlığı , halsizlik ve iştahsızlık gibi ağır grip semptomlarına sahipseniz en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir.

*Kimi hastalar taburcu edilmiştir, günlük yaşamına devam etmektedir.

*Çin’de virüs bulaştığı tespit edilen Türk vatandaşa henüz rastlanmamışdır. Kimi zorluklar yaşasalarda insanlarımızın sağlığı yerindedir. Çin’de yaşayan Türkler sıklıkla iletişim halindedirler.

Sonuç olarak Corona Virüsü öldürücü etkisi olsa da , sosyal medyada ve diğer kanallarda yayılan haberlerin tamamına yakını gerçek dışıdır. Haberler asılsızdır. Dünyanın hiçbir ülkesinde görülmeyecek düzelde önlemler alınmakla beraber , devletin tedbirleri üst düzeydedir. 5 gün içerisinde 100 milyon koruyucu maske Çin’in geneline dağıtılmıştır. 1 haftalık bir süreçte 6000 sağlık personeli diğer bölgelerden taşınmıştır. 2 haftalık süreçte 2 adet 1200 yataklı hastaneler inşa edilmiş olacaktır. Bu esnada var olan hastanelerin kapasiteleri de arttırılmıştır. Çin salgın hastalık konusunda tecrübelidir. Umuyoruz ki bu hastalık Çin ve dünya sağlığını tehdit etmeyecek şekilde çözülecektir. 

Pekin Beihang Üniversitesi
Enerji Mühendisliği 
Yüksek Lisans Öğrencisi

UTKU GÜNGÖR

Kaynaklar:

CCTV Günlük haber kanalı ( Kanal 13)

http://www.qstheory.cn/

http://www.people.com.cn/