Çin'in Koronavirüs Uzmanı Uyardı: Çin'de 2. Dalga Başlayabilir

Koronavirüsün ilk ortaya çıktığı yer olarak gösterilen Çin'de COVID 19 ikinci dalgası başladı. Huashan Hastanesi Enfeksiyon Bölüm Başkanı Zhang Wenhong, Çin'de COVID-19 pandemisinin ikinci dalgasının yavaş yavaş ortaya çıktığı konusunda uyarıda bulundu ve birincisinden çok daha kötü olabileceği konusunda uyardı.

Çin'in koronavirüs konusunda uzman doktorlarından Huashan Hastanesi Enfeksiyon Bölümü Başkanı Zhang Wenhong, Çin'de COVID-19 pandemisinin ikinci dalgasının yavaş yavaş ortaya çıktığı konusunda uyarıda bulundu ve birincisinden çok daha kötü olabileceği konusunda uyardı. Wenhong: "“Dünya, bu yılın yaz mevsiminde koronavirüs pandemisiyle tamamen baş edemeyecek, Kasım ayında yeni salgın dalgası mümkün."dedi.

wenhong

Koronavirüsün birçok ülkede henüz yeni yayılmaya başladığına dikkat çeken Wenhong: "Havacılık üzerinde kısıtlayıcı önlemler aldık, ancak sonsuza kadar süremezler. Avrupa'daki ve ABD'deki salgınlar kontrol altına alındıktan sonra, küresel havacılığın kademeli olarak yeniden açılması bekleniyor. Yayılma, yeni vakaların yükselişinin en hızlı olduğu Hindistan, Afrika ve Güney Amerika'da daha yeni başladı ve dünya için büyük riskler oluşturdu. Bir gün bunları aşacağız. İki hafta önce tekrar tekrar pandeminin yaz boyunca bitmesinin pek olası olmadığını söyledik. Büyük ölçüde salgın sonraki yıla kadar sürecek. Avrupa ve ABD'deki yeni vaka sayısının kademeli olarak zirveye ulaşması ve bir dönüm noktasına ulaşması bekleniyor, ancak salgınlar başka yerlerde yeni başladı." dedi.

Salgının sayısal olarak düşüş göstermesi için 3-4 ay olduğunu belirten Wenhong yaz mevsiminin de koronavirüsün tehlikesiyle geçeceğine dikkat çekti. Özellikle tıbbi olarak yeterli olmayan ülkelere değinen Zhang Wenhong: "Yeterli tıbbi kaynaklara sahip olmayan Afrika ve Güney Amerika’daki ülkeler muhtemelen önümüzdeki kış çok zorlanacak."dedi.