fbpx Ankara Havadis

Son Dakika

Coronavirüsün sebebi pangolin mi?

Dünyaya yayılan ve ölümcül sonuçları olan coronavirüsün asıl nedeni ortaya çıktı.

Güney Çin Tarım Üniversitesi uzmanları, virüsün pangolin denilen hayvandan yayıldığını belirtti.

Çin’in Wuhan kentinde başlayan coronavirüsten ölenlerin sayısı hızla artıyor. Çin Ulusal Sağlık Kurumu, bir gün içerisinde ölü sayısının 563’ten 638’e yükseldiği duyurdu.

Birçok ülkeye sıçrayan virüsle ilgili aşı çalışmaları devam ederken, salgının nasıl ortaya çıktığıyla ilgili de çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. Ölümlerin başladığı ilk günlerde yarasa, yılan ve maymundan insanlara bulaştığı öne sürülen coronavirüsün ‘pangolin’ denilen bir memeli türünden çıktığı belirtildi.

SEBEBİ PANGOLİN

Reuters’ın Güney Çin Tarım Üniversitesi uzmanlarına dayandırdığı habere göre, pulları ve eti için yasa dışı ticareti yapılan pangolinin salgındaki baş şüpheli haline geldiği ifade edildi. Üniversiteden yapılan açıklamada, “Son bulgular hastalığın önlenmesi ve kontrol altına alınması için büyük önem taşıyor” denildi.

VİRÜSÜN BELİRTİLERİ

Burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, muhtemelen baş ağrısı, kesin olmamakla birlikte birkaç gün sürebilecek ateş coronavirüs belirtileri arasında. Bağışıklık sistemi zayıf olanlar, yaşlılar ve çok gençler için virüsün zatürre ve bronşit gibi ciddi solunum yolu hastalıklarına yol açma ihtimali bulunuyor.

MERS ve Sars gibi ölümcül olabilen ve insana geçen bazı coronavirüsleri olduğu biliniyor.