Son Dakika

mevlana et tavuk, ankara havadis

 

Deniz Kuvvetleri Eski Komutanından Üzücü Haber

15. Deniz Kuvvetleri Komutanı Em.Oramiral Vural Bayazıt yaşamını yitirdi.

Bayazıt'ın cenazesi 2 Şubat 2020 Pazar günü saat 12.30'de Selimiye Kışlası'nda yapılacak törenin ardından öğle namazını müteakip Selimiye Camii'nde kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek.

 

Em. Oramiral Vural Bayazıt kimdir?

Vural Bayazıt (1934, Afyonkarahisar) Türk asker. 15. Deniz Kuvvetleri Komutanı'dır.

1953 yılında Deniz Harp Okulu'ndan mezun oldu. Sırasıyla çeşitli harp gemileri ve karargahlarda branş subaylığı ve bölüm amirliği görevlerinde bulundu. 1964 yılında Deniz Harp Akademisi'nden mezun oldu. Daha sonra sırasıyla Muhrip II. komutanlığı ve Muhrip komutanlığı görevleri yaptı. 1968-1970 yılları arasında Kahire Deniz Ateşeliği görevinde bulundu. 1971 yılından itibaren Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Karargahında çeşitli görevler yaptı. Muhrip Komodorluğu ve Harp Filosu Kurmay Başkanlığı görevlerini yürüttü.

1976 yılında Tuğamiral rütbesine terfi etti. Bu rütbede sırasıyla Akdeniz Bölge Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Personel Başkanlığı, Napoli'de NAVSOUTH Plan Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu.

30 Ağustos 1980 tarihinde Tümamiral rütbesine terfi etti ve sırasıyla Mayın Filosu Komutanlığı, Gölcük Ana Üs Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Harekat Başkanlığı ve Deniz Eğitim Komutanlığı görevlerini yürüttü.

30 Ağustos 1984 tarihinde Koramiral rütbesine terfi etti. Bu rütbede sırasıyla Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı, Kuzey Deniz Saha Komutanlığı görevlerinde bulundu.

30 Ağustos 1989 tarihinde Oramiral rütbesine terfi etti ve Harp Akademileri Komutanlığına atandı. 1990 yılında Donanma Komutanlığı'na atandı. 20 Ağustos 1992 tarihinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı görevine atandı. 1995 yılında emekli oldu. Emekli olduktan sonra Etibank Yönetim Kurulu üyesi seçildi. İngilizce bilmektedir. Evli ve 2 çocuk babasıdır.