Son Dakika

mevlana et tavuk, ankara havadis

 

Devlet Opera ve Balesinin Acı Günü: Genç Ölüm...

Devlet Opera ve Balesi'nde görev yapan Ayça Nur Kip Akyol'un hayata gözlerini yumduğu öğrenildi.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü'nde AB ve Telif Hakları Koordinatörü olarak görev yapan Ayça Nur Kip Akyol, kanser hastalığı sebebiyle yaşamını yitirdi. Akyol'un ölümü ailesini ve arkadaşlarını gözyaşlarına boğdu.

Acılı haberi Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü "Huzur İçinde Uyu" mesajıyla paylaştı...

ayça nur kip akyol

AYÇA NUR KİP AKYOL KİMDİR?

Ankara doğumludur. H.Ü. Devlet Konservatuarı Şan Bölümü'nde ve S.Ü. Hukuk Fakültesi'ndeki eğitiminin ardından yüksek lisans eğitimini H.Ü. Müzikoloji Bölümünde tamamlamıştır. Doktorasını A.Ü. Sosyal Antropoloji Bölümünde tamamlayarak doktor ünvanını almıştır. Şan eğitimini bir süre ABD Cincinnati Üniversitesinde Prof. Mary Stucky ile sürdürmüştür. Ankara Devlet Opera ve Balesi sanatçısıdır. Kendi özgün bestelerinin de için de yer aldığı eserlerle yurt içinde ve dışında konserler vermektedir. 2008 ve 2011 yıllarında Moğolistan'da konserler vermiş, bu konserler televizyonlarda yayınlanmış ve bu ülkede Türkiye'yi temsil eden ilk soprano olmuştur. 2018 yılında Ürdün'de konserler vermiştir. Duy Dünya Duy, Annem ve Bu Dünya Rüya albümleri kendi özgün bestelerinden oluşan albümleridir. Çanakkale destanımızı anlatan librettosu ve müzikleri kendisine ait Gelibolu Al Gelincik adlı müzikli sahne eseri sahnelenmektedir. Anadolu tarihini ve büyüklerini notalara döken sanatçının Mevlana (2014) ve Ahmed Yesevi (2016) adlı eserleri kendisinin de yer aldığı konserlerle icra edilmiştir. Çocuk öykü ve müzik kitapları yazarıdır. Kitaplarından bazıları yabancı dillere de çevrilmiştir. Çocuklar için kendi bestelerinden oluşan albümleri, öykü kitapları yayınlanmış (Japon Şemsiyeleri, Alkış, Yaşa Müzik, Ebruli Laleler, Yarım Gün Ülkesi, Kuşların Adası, Şarkımın Öyküsü, Uyku Kuşu, Çocuk Heykel, Gülücük Hikayeleri) ve çocuk müzikalleri sahnelenmiştir. Söz ve müziği kendine ait olan Solo ve Koro için Yeni Marşlar kitabı da 2019 da yayınlanmıştır. 2018 yılında Çanakkale'de yapılan Anzak törenlerinde Anzak orkestrası eşliğinde İstiklal Marşımızı söylemiş, tören katılan ülkelerde canlı olarak yayınlanmıştır. 2007 yılında TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nde 'AB Temel Eğitim Programı'nı', 2010 yılında (ATAUM) Ankara Üniversitesi Avrupa Toplulukları Araştırma ve Uygulama Merkezinde 'AB Uzmanlık Eğitim Programı'nı' tamamlamıştır. Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü'nde AB ve Telif Hakları Koordinatörü olarak görev yapmaktadır.

BESTESİ VE MÜZİKLERİ TARAFINA AİT MÜZİKLİ SAHNE ESERLERİ

Mevlana Aşka Doğmak Sahnelendi Yunus Emre Ahmed Yesevi Sahnelendi Sakarya Savaşı Sarıkamış Destanı Çanakkale Gelibolu Al Gelincik Sahnelendi Bu Dünya Rüya Çocuğun Adı Barış Mehmet Akif Ersoy

ÇOCUK BALESİ LİBRETTOSU

Kibritçi Kız Sahnelendi

ÇOCUK OYUNLARI

Beş Kahraman Sahnelendi Yarım Gün Ülkesi Devlet Tiyatrosu Repertuvarında Çocuk Heykel Librettosu tarafına aittir

MÜZİKAL

Yeter ki Umut Olsun Devlet Tiyatrosu Repertuvarında

Ankara Devlet Opera ve Balesi sanatçısıdır. Kendi özgün bestelerinin de için de yer aldığı eserlerle yurt içinde ve dışında konserler vermektedir. 2008 ve 2011 yıllarında Moğolistan'da konserler vermiş, bu konserler televizyonlarda yayınlanmış ve bu ülkede Türkiye'yi temsil eden ilk soprano olmuştur. 2018 yılında Ürdün'de konserler vermiştir. Duy Dünya Duy, Annem ve Bu Dünya Rüya albümleri kendi özgün bestelerinden oluşan albümleridir. Çanakkale destanımızı anlatan librettosu ve müzikleri kendisine ait Gelibolu Al Gelincik adlı müzikli sahne eseri sahnelenmektedir.

Anadolu tarihini ve büyüklerini notalara döken sanatçının Mevlana (2014) ve Ahmed Yesevi (2016) adlı eserleri kendisinin de yer aldığı konserlerle icra edilmiştir. Çocuk öykü ve müzik kitapları yazarıdır. Kitaplarından bazıları yabancı dillere de çevrilmiştir. Çocuklar için kendi bestelerinden oluşan albümleri, öykü kitapları yayınlanmış (Japon Şemsiyeleri, Alkış, Yaşa Müzik, Ebruli Laleler, Yarım Gün Ülkesi, Kuşların Adası, Şarkımın Öyküsü, Uyku Kuşu, Çocuk Heykel, Gülücük Hikayeleri) ve çocuk müzikalleri sahnelenmiştir. Söz ve müziği kendine ait olan Solo ve Koro için Yeni Marşlar kitabı da 2019 da yayınlanmıştır. 2018 yılında Çanakkale'de yapılan Anzak törenlerinde Anzak orkestrası eşliğinde İstiklal Marşımızı söylemiş, tören katılan ülkelerde canlı olarak yayınlanmıştır. 2007 yılında TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nde 'AB Temel Eğitim Programı'nı', 2010 yılında (ATAUM) Ankara Üniversitesi Avrupa Toplulukları Araştırma ve Uygulama Merkezinde 'AB Uzmanlık Eğitim Programı'nı' tamamlamıştır.