Son Dakika

Emine Bulut davası karıştı!

Emine Bulut cinayetinin davası Kırıkkale 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı. Emine Bulut’un katili Fedai Varan, bugün ilk kez hakim karşısına çıktı.

Emine Bulut’un katili, duruşma salonuna geldi; kendisiyle Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlantı kuruldu. Can güvenliği sebebiyle Emine Bulut’un kızı da SEGBİS ile duruşmaya katıldı. Türkiye’nin birçok ilinden gelen yüzlerce avukat da duruşmayı takip ediyor.

Emine Bulut’un katili Fedai Varan, Emniyetteki ifadesinin değişmediğini susma hakkını kullanmak isteğini belirtti.

Emniyetteki ifadesi şöyle: “Müşterek çocuğumuzun velayeti maktuldeydi. Maktul ve kardeşleri benim kızımla görüşmeme engel olmaktaydı. Kızımla ilgili konuşmak için görüştük. Yemek yedik. Tekrar evleneceğini söyledi, bende kızımın velayetini istedim. Eski eşimle kızım karakola gidip beni şikayet ettiler. Dönüşte eve giderken eski eşim beni şikayet ettiğini söyledi, oturup konuşalım dedi. Eski eşim bana şerefsizlerle işim olmaz dedi. Pişmanım. Eski eşimin kardeşleri kızımla görüşmemem için tehdit ediyorlardı.

CEZA İNDİRİM TALEBİNDE BULUNULDU!

Varan’ın avukatı Ersan Ersoy, sanık hakkında ceza indirim talebinde bulundu. “Bütün kadınların acısını paylaşıyorum. Biz katılma taleplerinin her şeyden önce karara bağlanmasını istiyoruz. Sanığın sorgusu yapılacak, başta karar verilirse soru sorma hakları var. Duruşma sonuna bırakırsanız soramayacaklar. Katılma talebinde bulunan örgütler bu davaya kadın cinayeti davası demekte, iddia makamı kasten adam öldürme demekte. Bu yargılamanın başında ilk çözmemiz gereken bir durum. Bize göre yargılama yapılan suç kadın cinayeti dosyasıdır. Boşanmış olsalar da aile içi şiddet dosyasıdır. Başka bir ifade ile erkek şiddeti dosyasıdır. Huzurdaki sanık eski eşini, çocuğunun gözünün önünde öldürmüş biri. Sanığa en ağır ceza çözüm olmayacaktır. Emine Bulut ölmeden yarım saat önce karakola sığındı ama kolluk kuvvetleri onu koruyamadı. Dosyanın her yönüyle aydınlatılmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Emine Bulut'un avukatı “Sanık cinayetten sonra ‘haketmişti’ dedi, bu pişman olmadığını gösteriyor” şeklinde konuşarak şunları ifade etti:

“İddianame de belirtildiği üzere net olarak planladığı açık. Emine Bulut'u katlettiren sonra Emine'nin ailesine "Katlettim kahpeyi" diye mesaj atıyor. Bu görüntüleri size gösterebiliriz. Emine Bulut şikayette bulunduğu her dosya da benim kızımın babası diyerek şikayetlerinden vazgeçmiş ve yapıcı davranmış. Ama karşı taraf sürekli Emine Bulut'u zora soktu. Bunlar ortadayken ben kendimi savunacağım mantığıyla iftira atamazlar.”

Emine Bulut'un 10 yaşındaki kızı mahkemeye canlı bağlantıyla katıldı. Küçük kız, "O gün o kişi annemin boğazını sıktı, biz kaçtık ama bizi buldu. Annem bana dedi ki sen minibüse bin git, ama ben gitmedim. Sonra işte, olanlar oldu. Babam daha önce de bıçak taşıyordu." dedi.

OLAY VİDEOSU İZLENDİ SALON KARIŞTI

Olay anının videosu mahkeme salonunda izlendi. Görüntülerin izlenmesinin ardından Emine Bulut'un kardeşi katil Fedai Varan'a saldırdı. Mahkeme salonu karıştı. Hakim salonun boşaltılmasını istedi.

Emine Bulut'un annesi ve kız kardeşinin sinir krizi geçirdiği bildirildi.