Son Dakika

Epilepsi ve Yaşam Platformu'ndan önemli açıklama!

Yeni düzenlemeyle biri lösemi, 4'ü epilepsi olmak üzere 9 ilaç daha geri ödeme listesine alındı. Epilepsi ve Yaşam Platformu yeni uygulamayı önemli bir adım gördüğünü belirterek "Bu konudaki mutluluğumuzu sizinle paylaşmak istiyoruz" dedi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, biri lösemi, 4'ü epilepsi olmak üzere 9 ilacı daha geri ödeme listesine aldıklarını bildirdi. Bunun üzerine Epilepsi ve Yaşam Platformu bir açıklama yayımlayarak yeni yönetmelik ile önemli bir adım atıldığını belirtti. 

Yapılan açıklama şu şekilde:

"19 senelerdir epilepsi ve epilepislilere karşı oluşan sorunları çözmek için uğraşmaktayız. Epilepsi ile sorunlar bu sefer ilaçla ilgili idi. Önce Türk Nöroloji Derneği konuştu, basın açıklaması yaptı. Sonra biz önce nörologları bu konuda destekledik, daha sonra basın açıklamasında, nörologların yanında, ilaç kullanımını kaldıran kanun koyucuların karşısında durduk. Bu konuyu, dünya engelliler gününde paylaşmıştık, tekrar hatırlatmak için paylaşıyoruz.

Bugün  4 nöroloji ilacı SUT listesinde, geri ödemeye alınarak, ilgili bir daha sorun daha ortadan kalktı. Bu konudaki mutluluğumuzu sizinle paylaşmak istiyoruz.

Bu arada yönetmelik tasarı önerimizin tam istediğimiz gibi henüz olmadı ama o da bildiğiniz gibi, geçen sene 1 Şubat 2019 da engel derecesi tespiti ile ilgili düzeltme yapılmıştı ama daha güzel sonucu bekliyoruz.

Umarım en kısa sürede, en güzel cevabı almamız dileğiyle.

Sevgiyle kalın...

Ebru ÖZTÜRK

Epilepsi ve Yaşam Platformu Kurucusu&Başkanı"