Güvenpark Yıkılıyor mu? Mimarlar Odası'ndan Tepki!

Sahada inceleme yapan mimarlar anıttaki zararları aktarırken, yargı kararlarına uymayan Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını duyurdu.

Ankara kent merkezinde Saraçoğlu Mahallesi’nde ardından Güvenpark’ta da sondaj ve inşa çalışmaları hız kazandı.

Sendika.org'un haberine göre Mimarlar Odası Ankara Şubesi Kent İzleme Merkezi, Güvenpark Koruma Amaçlı İmar Planları’nın iptal edilmesinden sonra alandaki çalışmaları yerinde inceledi. İncelemeye Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Şube Sekreteri Nihal Evirgen ve Kent İzleme Merkezi Sekretaryası Redife Kolçak katıldı.

İmar planları iptal edilmişken ve mahkeme altyapı ile ilgili düzenlemelerin parkın yapısını bozacağını ifade etmişken çalışmaların devam ettiğini ve Güvenpark’ın altının oyulduğunu belirten Candan, yargı kararlarını çiğneyen Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını dile getirdi.

Candan, incelemeler sonucu şu ifadeleri kullandı: "Güven Anıtı’nın taşları arasındaki dolgular yer yer dökülmüş ve korozyona uğramış durumda. Yer yer oluşan çatlaklarla anıtın da süreçten zarar göreceği açık. Cumhuriyet’in kuruluş simgelerinden olan Güvenpark ve Güven Anıtının onarımı ve bakımının yapılması içinde Kültür Bakanlığı’na ve Büyükşehir Belediyesi’ne çağrıda bulunuyoruz. İnşai faaliyetler durdurulsun, anıtın onarımı ve bakımı yapılsın."