Son Dakika

mevlana et tavuk, ankara havadis

 

Herkes Maske Takmalı Mı? Uzmanlar Ne Diyor?

Koronavirüs salgınının dünyada hızla yayılmasının ardından maske takmanın önemi sorgulanır hale geldi. ABD’li uzmanlar, maske takmanın önemini anlattı.

Dünya Sağlık Örgütü ve ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) sadece koronavirüs semptomları gösterenler ve onlara bakan kişilerin maske takması gerektiğini açıkladı.

Ancak Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi yöneticisi de dahil olmak üzere bazı sağlık uzmanları bunun bir hata olduğunu düşünüyor. Asya'nın bazı bölgelerindeki sağlık yetkilileri virüsün yayılmasını engellemek için, tüm yurttaşları kamusal alanda maske takmaya teşvik ediyor.

Birmingham Üniversitesi halk sağlığı uzmanı KK Cheng, maskeler için "Gerçekten de başvurulmayan mükemmel bir halk sağlığı müdahalesi. Kendinizi korumakla ilgili değil. İnsanları solunum yolunuzdan çıkan damlacıklara karşı korumakla ilgili." dedi. Cheng, “Sizi korkutmak istemiyorum ama insanlar konuşup nefes aldığında veya şarkı söylediğinde (hapşırmak veya öksürmek zorunda değilsiniz) bu damlacıklar çıkıyor” ifadelerini kullandı.

Michigan Üniversitesi'nden Epidemiyolog Arnold Monto virüs, çoğunlukla daha büyük damlacıklar tarafından yayılıyor. Monto, “Standart cerrahi yüz maskelerinin bu tür iletim üzerinde mütevazı bir etkisi olacağını biliyoruz. Maske kullanımı, diğer yaklaşımlarla bir araya geldiğinde fark yaratabilir." dedi.